İZMİR’İN 9 EYLÜL KUTLAMALARI BEYAZ PERDEYE AKTARILDI

Tarihin en büyük 9 Eylül kutlamaları beyaz perdede
Soyer: “9 Eylül akşamı karanlığın içinden umut ışığını doğurduk”


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği tarihin en görkemli 9 Eylül kutlamaları beyaz perdeye aktarıldı. İzmirlilerin 9 Eylül gecesini tekrar yaşadığı gala programında konuşan Başkan Tunç Soyer, “9 Eylül akşamı karanlığın içinden umut ışığını doğurduk. İnsanlık ve Türkiye tarihinin en büyük görsel şölenlerinden birinin yaşandığı 9 Eylül 2022 barışın ve kardeşliğin zaferi oldu” dedi.

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılında tarihin en görkemli 9 Eylül kutlamasına ev sahipliği yapan İzmir, hafızalardan izi silinmeyen o geceyi beyaz perdeye aktardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Sen başla bitiren bulunur” adındaki belgesel filminin galası Optimum AVM sinema salonunda yapıldı. Galaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve eşi Deniz Arda, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve eşi Aylin Sandal, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları, daire başkanları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıl dönümünde 8 sinemada aynı anda ücretsiz gösterimi yapılan film izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. 9 Eylül’ün büyülü kutlamalarını tekrar hatırlayan İzmirliler gösterim sonrasında filmi uzun süre alkışladı.  

“9 Eylül 2022 barışın ve kardeşliğin zaferi oldu”
Gala programında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül için “100 yıllık zafer onurumuzun asla sönmeyeceğini gördüğümüz bir ateşe dönüştüğü günün adıdır. Biz o akşam yalnızca İzmir’in kurtuluşuna yaraşır bir kutlama yapmadık. Biz o akşam bu ülke için hayallerimizi yeniden inşa ettik. 9 Eylül akşamı karanlığın içinden umut ışığını doğurduk. İnsanlık ve Türkiye tarihinin en büyük görsel şölenlerinden birinin yaşandığı 9 Eylül 2022 barışın ve kardeşliğin zaferi oldu” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir