İBB BAŞKANI SOYER, 100’ÜNCÜ YILINDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ SÖYLEŞİSİNDE

Başkan Soyer “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisinde:
“Güler yüzle yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı”


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisinde milli mücadele dönemi ve cumhuriyetin kuruluşunda İzmir’in üstlendiği role değinerek “Bunun üstesinden geleceğiz. Hepimizin güler yüzle, birbirimize sarılarak yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Fuar İzmir’deki İzmir Kitap Fuarı (İZKİTAP) kapsamında düzenlenen “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisine katıldı. Gazeteciler Murat Ağırel, Timur Soykan ve Aytunç Erkin’in yer aldığı söyleşide konuşan Başkan Tunç Soyer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı.

İktisat Kongresi’ne doğru
Milli mücadele döneminde ve genç cumhuriyetin kuruluşunda İzmir’in üstlendiği role değinen Başkan Soyer, Şubat 2023’te İzmir’de düzenlenecek İktisat Kongresi’nin öneminden söz etti. Soyer, “1923’te yine İzmir’de düzenlenen İktisat Kongresi’nde Atatürk ‘Arkadaşlar sizler doğrudan milletimizi oluşturan halk sınıflarının içinden geliyorsunuz. Sizin söyleyeceğiniz sözler doğrudan doğruya halkın dilinden söylenmiş gibi kabul olunur’ diyor. Düşünün 1923! İktisat Kongresi. Anadolu’nun her yerinden gelmiş delegelere Atatürk böyle hitap ediyor. Başından beri halkın sesine kulak veren bir liderden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tam bağımsızlık vurgusu
Başkan Soyer ekonomik kriz ve pandemide kendi kendine yeten bir ekonomi olmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş stratejisinde de kuruluş stratejisinde de tam bağımsızlık yani dışarıya muhtaç olmamak, kendi gücüyle büyüyüp serpilmek, ayakta durmak var. Bugün böyle miyiz? Maalesef değiliz. Samanı, gübreyi, her şeyi ithal eder noktaya geldik. O eskiden kendi kendine yeten bir ekonomiyken bugün tamamen dışa bağımlı hale geldik. Ama bu bir kader değil. Bu değişebilir. Cesur olmamız lazım, umudumuzu kaybetmememiz lazım. Atalarımız biz huzurla yaşayalım diye yalın ayak ölüme gitmiş. Bizim yaşadığımız ne ki! Bunun üstesinden geleceğiz. Göreceksiniz hepimizin güler yüzle birbirimize sarılarak yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir