KLAROS ANTİK KENTİ’NİN ÖZEL MİSAFİRLERİ

Suyu ile yıkanınca çocuk olacağına inanılan efsanesi ile ünlü Menderes’teki Klaros Antik Kenti Özel Misafirlerini Ağırladı

Menderes Belediyesi tarafından özel eğitim alan çocuklar için düzenlenen Klaros Kutsal Alanı gezisi renkli görüntülere sahne oldu.

Menderes’te yer alan ve dünyada ki sayılı kehanet merkezlerinden birisi olan Klaros Kutsal Alanı özel misafirlerini ağırladı. Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Engelli Hizmet Birimi’nin Klaros Kazı Başkanlığı desteğiyle gerçekleştirdiği kültür turu özel eğitim alan çocuklar için düzenlendi.

Antik kentte Keyifli anlar

Engelsiz ulaşım aracı ile okullarından alınan 12-17 yaş aralığında ki öğrencilere turda psikolog ve rehberler eşlik etti. Etkinlikte, Klaros kazısı ekip üyeleri hem tarihi alanla ilgili bilgi verdi hem de çocukların sorularını yanıtladı. Gün boyu süren etkinlik çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Etkinlikler herkes için sürecek

Engelsiz Menderes için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan, ‘’ Herkese eşit hizmet anlayışımızla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız kapsamında ilçemizdeki özel eğitim merkezlerinde eğitim alan öğrenci kardeşlerimizi de unutmadık. Onların Menderes’imizin tarihi ve kültürel değerlerini tanımaları adına kültür gezileri düzenliyoruz. İlk organizasyonumuzu Klaros’ta gerçekleştirdik. Klaros Kazı Başkanlığı’na destekleri için çok teşekkür ederim, onların ilgi ve alakası ile çocuklarımız keyifli bir gün geçirdi. Bundan sonrada bu tür etkinliklerimiz ile çocuklarımızın yanında olacağız.” Dedi.

TARİHİ KEHANETİ NEDİR

İnsanlığın ilgisini her zaman çekmiş olan kehanet kavramının önemli merkezlerinden Klaros’a yüzlerce yıl önce, dünyanın dört bir yanından gelenler vardı. Kenti kuran Manto’nun gözyaşlarından oluştuğuna inanılan kutsal suyu içen kahinler tanrı ile iletişime geçiyorlardı.

Klaros, M.Ö. XIII. yüzyılda kuruluşundan M.S. IV. yüzyılda terk edilişine değin bir “Bilicilik Merkezi“ olarak işlev yapmış olan bir kent… Kuruluşu, Kolophon kentinin Akha kolonizasyonu dönemine değin gidiyor. 

TARİHİ KLAROS ANTİK KENTİ

Kentin Myken yerleşimi, İ. Ö. XIII. yüzyıl sonu, XII. yüzyıl başında, Girit’ten gelen, Akha kökenli göçmenlerle başlar. Kentin Myken yerleşiminin kurucusu  Rhakios’tur (Oikistes). Kente, Akha kökenli göçmenlerin ardından, Yunanistan’ın Thebai kentinden sürülen bir grup Thebaili göçmen gelir. Kolophon’a gelen göçmenler arasında, Apollon rahibi Teiresias’ın kızı Manto da vardır. Rhakios’la evlenen Manto, Delphoi Apollon’unun emri ile Apollon Klarios Bilicilik Merkezi’ni kurar. Bazı antik dönem yazarlarına göre, Klaros’taki kutsal kaynak, ülkesinden sürülen Manto’nun gözyaşlarından oluşmuştur.(İzmir Kültür ve Türizm dergisi)

Bir efsaneye göre ise bu sudan yıkananların çocuğu olduğu yönünde görüşler de vardır.

NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Klaros, İzmir İli, Menderes İlçesi, Özdere Beldesi, Ahmetbeyli Mahallesi sınırları içinde ve İzmir’e yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Kutsal Alanın, kuzeydeki Kolophon’a (Değirmendere) uzaklığı 13 km, Güneydeki ana kenti Notion’a (Ahmetbeyli Sahil Evleri) uzaklığı ise 2 km’dir.

Klaros, İzmir İli, Menderes İlçesi, Ahmetbeyli Mahallesi Özdere Beldesindedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir