İGC’NİN 77’İNCİ GURUR GÜNÜ!

İGC 77 yaşında! İGC’nin gurur günü!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, kuruluşunun 77’inci yılını ve yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nin 11’inci yaş gününü Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlediği törenle kutladı. Aynı gecede Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nın ödüllerinin de sahibini bulurken Bülent Ortaçgil konseriyle de şenlendi. Gecede İGC Başkanı Dilek Gappi, “İşini hakkıyla yapan tüm kurumların ve meslektaşlarımızın yanındayız.” Dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, kuruluşunun 77’inci yılını düzenlediği tören ile kutladı. Aynı zamanda İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nin de 11’inci yılının kutlandığı tören, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşti. Gecede, Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nın ödülleri de sahiplerini buldu.

Düzenlenen törene; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Gaziemir Belediye Başkan Yardımıcısı İzel Zenginubuz, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve 26 ve 27. Dönem İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Önceki Dönem Başkanı Misket Dikmen, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürü Cengiz Kutlu Yüksel, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran, İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu(İEKK),  İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Gülafer Mete, gazeteci Çiğdem Toker ve Mete Çubukçu, İGC Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

KIVANÇ DUYUYORUZ

Gecede konuşma yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Bugün gurur günümüz. Basın özgürlüğü mücadelesinden taviz vermeyen, üyeleriyle kenetlenen İzmir Gazeteciler Cemiyetimizin, koca çınarımızın, 77. Kuruluş yıldönümü.  Aynı zamanda gözbebeğimiz, büyütmek için gecemizi gündüzümüze kattığımız 9 Eylül gazetemizin de 11. yaş günü. Evet, tam 77 yıldır gazetecilik mesleğinin birlik, beraberlik ve onurunu temsil eden; bağımsız gazetecilik için ulusal çapta mücadelesini sürdüren bir cemiyettir, İzmir Gazeteciler Cemiyeti. Üstelik Dokuz Eylül Gazetesi ve internet sitesini yayınlayarak elini taşın altına koyan, ‘Gazetecilerin Gazetesi’ sloganıyla basında yeni bir modeli yaşatan bir cemiyet olmaktan kıvanç duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

9 EYLÜL ARTIK BİR MEDYA GRUBU

11’inci yaşını kutlayan 9 Eylül gazetesinin Türkiye’nin ilk sendikalı yerel gazetesi olduğunu ifade eden Başkan Gappi, 9 Eylül adının bir medya grubu olduğunu söyledi. Başkan Gappi, şöyle devam etti: “9 Eylül gazetemiz, Türkiye’nin ilk sendikalı yerel gazetesidir. Bağımsız habercilik anlayışımızdan taviz vermeden 1.5 yıldır dijital yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Web sitemiz ayda 2.5 milyon günlük tekil kullanıcıya ulaşmayı başardı. 9 Eylül artık, internet sitesi, canlı yayınların yapıldığı profesyonel stüdyosu, prodüksiyon çalışmalarıyla bir medya grubudur.  9 Eylül ile sektörde okul niteliğimizi koruyarak, basında istihdamın artmasına öncülük etmeye devam edeceğiz. İnatlara, kibirlere, egolara, yenilmedik yenilmeyeceğiz.”

BİRLİKTE MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Gazetecilik mesleğinin her geçen gün zorlaştığını söyleyen Başkan Gappi, şunları dile getirdi: “Artan enflasyona karşı birçok sektör maliyetlerini satışlarına yansıtırken, gazeteler, internet sitelerimiz hiçbir maliyeti yansıtamadığı gibi, her geçen gün satış, reklam hacimlerini kaybetmektedir. Kamu yani halk adına görev yapan basın sektörümüzün ve yerel gazeteciliğin istihdam odaklı yeni formüllerle mutlaka desteklenmesi gerekir. İzmir’de tüm zorluklara rağmen var olmaya çabalayan günlük yerel gazetelerimiz, internet sitelerimiz,  televizyon, web tv ve radyolarımızın daima yanındayız, birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.”

DEMOKRASİ TARİHİNİ KANLARIYLA YAZDILAR

Başkan Gappi sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk adına, hak ihlallerinin yaşanmaması için kalemini dik tutan meslektaşlarımız bugüne kadar ülkemizin demokrasi tarihini kanlarıyla yazdılar. Hasan Tahsin’den Sabahattin Ali’ye, Abdi İpekçi’den Çetin Emeç’ten, Turan Dursun’a, Uğur Mumcu’dan Metin Göktepe’ye, Kutlu Adalı’dan, Hrant Dink’e, Nuh Köklü’den Güngör Aslan’a. Kalemini kırmamak için bedenlerini siper yapan tüm meslektaşlarımızı tek tek minnetle anıyorum.”

İŞİNİ HAKKIYLA YAPAN MESLEKTAŞLARIMIZLA ONUR DUYUYORUZ

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nı kazananları da kutlayan Gappi, “Mesleğinde uzun yıllar deneyime sahip 44 jüri üyesinin, titiz çalışmasıyla ödüle değer bulduğu eserlere imza atan meslektaşlarımı yürekten kutluyorum ve altını çizerek söylüyorum; işini hakkıyla yapan her bir meslektaşımızla onur duyuyorum, onur duyuyoruz” dedi.

SİZİ KİMSE SUSTURAMAZ

Başkan Gappi’nin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gazetecilere yönelik baskıların arttığı, ifade ve basın özgürlüğüne karşı uygulamaların çığ gibi büyüdüğü, bir yandan da toplumun tüm kesimleri için yaşam şartlarının ağırlaştığı bir süreci yaşıyoruz. Tüm baskılara rağmen, korkmadan, sinmeden gazetecilik mesleğinin hakkını vererek alın teri döken Türkiye’deki tüm gazetecilere buradan selam gönderiyorum. Merak etmeyin! Bu ülkede vicdanlı gazeteciler var olduğu müddetçe sizi kimse susturamaz. Bugün 56. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödül Töreni’ni ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 77., 9 Eylül Gazetesi’nin ise 11. kuruluş yıldönümünü bir arada kutluyoruz. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin tüm mensuplarını 77. kuruluş yılı nedeniyle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

GECEYE YOĞUN İLGİ

600’den fazla kişinin katıldığı etkinlikte, Bülent Ortaçgil ve Erkan Oğur konseri büyük ilgi ve beğeni topladı. Sunuculuğunu Volkan Severcan’ın yaptığı gecede İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri unutulmaz anlar yaşadı.

İGC Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Teşvik Yarışmasını kazananlar;

Haber Dalı Necati Aygın Ödülü:

Gökçe Adar Çubukçuoğlu, 9 Eylül Gazetesi – ‘’Çevre Şehircilik ve Emlakçılık Bakanlığı/ Toki ile anlaşmalı ticaret’’

Röportaj- Söyleşi Dalı Hasan Sina Akyol Ödülü:

Kardelen Buğday 9 Eylül Gazetesi – ‘’Savaş Dünyayı Yakarken’’ .

TV Haber Dalı Şemsettin Demircioğlu Ödülü:

Deniz Kılıç – EuroNews Türkçe ‘’VPN nedir, nasıl çalışır? İran’lı gençler internet sansürüyle nasıl mücadele ediyor?

TV- Program Dalı Burcu Uzuncular Ödülü:

Hüseyin Demir – Ege Üniversitesi TV ‘’Fair Play Bölüm 7’’

Radyo Program- Haber Dalı Nejat Yada Ödülü:

Nurhak Sarıkaya – TRT ‘’Yar’e Sebep Türküler’’

Sayfa Düzeni Ödülü:

Serkan Babat – Yeni Asır ‘’Şov Başlıyor’’

Spor Haberi Ödülü: Yeni Asır Gazetesi – Berke Özbay ‘’Oğlunun takımında masör oldu”

Spor Fotoğrafı Ödülü: Yeni Asır Gazetesi – Berke Özbay ‘’Kara Gece’’

***

İGC Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışmasını kazananlar;

Haber Ödülü:

 Çağla Geniş – İLKSES Gazetesi ‘’Boş beslenme çantaları’’

Güncel Yazılar Dalı Hamdi Türkmen Ödülü:

Fehmi Murat Attila -İZGAZETE ‘’Ölüm sana galebe çalamaz hocam’’

TV Program Dalı Levent Ersin Ödülü:

 Yağız Deniz Biricik – Bein Sports ‘’Büyük Altay’’

Radyo- Haber- Program Görüntü Dalı Gaye Karadağ Ödülü:

Dorukhan Yılmaz – TRT ‘’Toprağın Bereketi”

Sayfa Düzeni Dalı Ali Osman Taş Ödülü:

Hakan Ersöz – Yeni Asır ‘’Putin vuruyor, dünya konuşuyor’’

Röportaj- Söyleşi Dalı / Funda Koray Şahin Ödülü:

Çağla Geniş – İLKSES Gazetesi ‘’İran’ın özgürlük çığlığını avuçlarında taşıyor: Sama Karami’’

Spor Haberi Dalı Çağatay Çağlar Ödülü:

Levent Arıöz’ün -9 Eylül Gazetesi ‘’Kadının Gücü Engel Tanımadı’’

Spor Fotoğrafı Dalı Enver Akdoğan Ödülü:

Erkan Kart – Ege Telgraf Gazetesi ‘’Utanç Gecesi’’

Güncel Spor Yazıları Dalı Atila Bediz Ödülü:

Murat Attila – İzGazete ‘’Eyyamcı Federasyon’’

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir