ÇOBANLAR DA İŞ ADAMI OLUYOR

Çoban Start-up desteğiyle gençler üretime dönüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla ortaya çıkan “Çoban start-up” projesi ile destek verilecek genç çoban adayları belirlendi. Projeyle ekonomik zorluklar nedeniyle çobanlığı bırakmak zorunda kalan genç üreticilere yerli ırk hayvan ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi desteği verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzTarım ve İzDoğa’nın ortaklaşa yürüttüğü Çoban start-up projesi ile çobanlık deneyimi olan fakat ekonomik koşullar nedeniyle çobanlığı bırakmak zorunda kalan 18-30 yaş arası genç üreticilere start-up desteği verilecek. İlk önce 20 kişi belirlendi, bu proje kapsamında iş yeri sahibi olarak tarım alanında ekonomiye katkı sağlayacaklar..

Projeden yararlanacak üreticilere 40 adet yerli ırk keçi ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi desteği sunulacak. Ayrıca, çobanlar “Başka Bir Tarım” sertifikasyon programına dahil edilecek ve sütlerine alım garantisi verilecek. Start-up desteği ile genç üreticilere destek olarak çobanlık mesleğinin canlandırılması hedefleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir