ALTILI MASA ADAYI KILIÇDAROĞLU

BÖLÜŞÜRSEK TOK, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ ” ALTILI MASANIN CUMHURBAŞKANI ADAYI KILIÇTAROĞLU OLDU

MİLLET İTTİFAKINI OLUŞTURAN ALTI SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ ALTILI MASANIN CUMHURBAŞKANI ADAYINI AÇIKLADI

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ADAY ADAYLARI AÇIKLINIYOR.CUMHUR İTTİFAKININ İLK ADAYI CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLANMIŞTI, BUGÜN İSE MİLLET İTTİFAKININ ADAYI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI AÇIKLANDI.

Millet İttifakını oluşturan 6 siyasi parti temsilcilerinin oluşturduğu Altılı Masa, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in de katılımıyla mutabakat metni açıklanırken, CHP’li i iki Büyükşehir belediye başkanıyla ilgili özel madde de eklendi.

Bugün (06 Şubat 2023 pazartesi günü saat 18.57’de) SP Genel Merkezinde, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in de katılımıyla yapılan Millet İttifakını  oluşturan Altılı Masa, toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Millet ittifakı adayının Kılıçdaroğlu olduğu basın açıklamasıyla duyuruldu. Diğer parti liderlerinin ise Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı açıklandı. Metinde İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediye başkanlarıyla ilgili bir ayrıntı da yer aldı.

Yaklaşık 4,5 saat süren toplantı sonrası 6 lider açıklama yapmak üzere Saadet Partisi(SP) Genel Merkezi önüne geldi. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını açıklamak üzere Temel Karamollaoğlu söz aldı:

“İçinde bulunduğumuz günler, acılı günler. 10 binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde bina ayakta kalmadı. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Bugün bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı, siz kardeşlerimize bir görev addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim Cumhurbaşkanı adayımız olarak belirlenmiştir. Görevin hayırlı olmasını diliyoruz.”

TÜRKİYE’Yİ İSTİŞARE İLE YÖNETECEĞİZ”

Ardından SP önünde hazılanan platformunda kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: “Sayın genel başkanlarımıza hepinizin huzurunda teker teker yürekten teşekkür ediyorum. Yunus Emre bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz der. En büyük gayretimiz Türkiye’yi huzurlu günlere taşımaktır. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ile yöneteceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasında mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde sonuçlandı. Diğer partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır.”

YOL HARİTASINDA İKİ BAŞKANA GÖREV

Millet İttifakı’nın yol haritasının açıklandığı metinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili bir ayrıntıya  yer verildi. Millet İttifakı’nın oluşturan siyasi parti liderlerinin hazırladığı açıklana metnindeki  12. maddede, “İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır.” Denildi

CUMHUR İTTİFAKINI ADAYI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 10 Mart’ta seçim takvimini açıklayacak yani seçim çok büyük bir değişiklik olmazsa 14 Mayıs’ta olacak görünüyor. 12 Mart’ta da Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığı açıklanacak. Önemli olan Cumhur ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim? Evet herkes Sayın Erdoğan2ı telaffuz ediyor ama resmen henüz açıklanmadı…

ÜÇÜNCÜ BİR CUMHURBAŞKANI ADAY ADAYI KİM OLACAK?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir