SOYER : ERZURUM FEDERASYONU’NDA

İZBB Başkanı Tunç Soyer: “El ele vereceğiz yeni bir ülke doğacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Erzurum Demokrat Dernekler Federasyonu üyeleriyle bir araya geldi. Başkan Soyer, “Birbirimize sımsıkı kenetlenmeye devam edeceğiz. El ele vereceğiz ve göreceksiniz yepyeni bir ülke doğacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Erzurum Demokrat Dernekler Federasyonu üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Etkinliğe Başkan Soyer’in yanı sıra Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Erzurum Demokrat Dernekler Federasyonu Başkanı Buket Mertoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

“Erzurum ile İzmir arasında kader ortaklığı var”
Halk oyunları gösterisinin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Erzurum ile İzmir arasında ilginç bir kader ortaklığının bulunduğunu söyleyerek “Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı Devleti dağıldığında, ülke Kurtuluş Savaşı ile yeniden ayağa kalktı. O emperyalist güçler, Osmanlı’nın paramparça olmasıyla bu hikâyenin orada biteceğini düşündü. Ama kahraman Türk milleti, ulu önderinin arkasında yeni bir devlet kurdu. İşte bu devletin kuruluş aşamasında Erzurum’da Misak-ı Milli’nin temellerini atarak, memleketin bugünkü sınırları ve sınırların korunması için ne yapılması gerektiğine karar verildi. Aynı şekilde 17 Şubat 1923’te İzmir’de Misak-ı İktisadi, yani kurulacak cumhuriyetin tam bağımsız bir devlet olması için uygulanacak ekonomi politikaları karar altına alındı. Biri Doğu’da Erzurum’da, diğeri Batı’da İzmir’den iki şehir, bu memleketin istikbalinin belirlenmesine ev sahipliği yaptı” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir