CHP’Lİ İZMİR MV BEDRİ SERTER’DEN HÜKÜMETE ”KEPENK İNDİRME” TEPKİSİ

CHP İzmir Milletvekili ve CHP Ekonomi Masası üyesi Serter’den Hükümete “Kepenk indirme” tepkisi. İktidarın yarattığı güvensizlik ülkedeki ticaret hayatını olumsuz etkilediğini belirten Serter, “Ülkede güven olmayınca yerli yatırımcı kepenk indiriyor. Yabancı sermaye yatırım yapmıyor. CHP iktidarında oluşacak güven ortamı firmaları rahatlatacak, Türkiye’ye daha çok kalıcı yabancı sermaye yatırımı gelecek” dedi.

24 bin şirket kapandı

CHP Milletvekili Bedri Serter, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce açıklanan Aralık ayı açılan ve kapanan şirket istatistikleri sonrası açıklama yaptı. Serter, AKP iktidarının ülkeyi her geçen gün belirsizliğe sürüklediğini belirterek “Demokrasinin olmadığı, tek adam rejiminin kurumları, hakkaniyeti, adaleti yok ettiği bir ülkede maalesef ticaret dünyası da yarına dair güvenini kaybediyor ve belirsizliğe sürükleniyor. Nitekim, TOBB tarafından son yayınlanan Aralık 2022 kapanan ve açılan şirket istatistiklerine baktığımızda bunu net bir şekilde görebilmemiz mümkün. Tek adam rejiminin uyguladığı politikalar sonucunda oluşan yüksek enflasyon, artan maliyetler ve belirsizlik nedeniyle ayakta kalamayan işletmeler kepenk kapatmak zorunda kalıyor. TOBB verilerine göre, sadece Aralık ayında Türkiye genelinde kapanan şirket sayısı yüzde 177 artarken, kurulan şirket sayısı ise sadece yüzde 14 oranında artmıştır. Geçen sene ülkemizde 24 binden fazla şirket kapanmıştır. Türk halkı adalete, demokrasiye, özgürlüklere tek adam rejiminin baskıları sonucu susamıştır. Bu da CHP iktidarımızda bu baskıcı rejimin son bulması ile kadın ve genç girişimcilerimizin yatırım yapma alanları genişletecek ve istekleri arttıracaktır” dedi.

Güven veren İzmir’de yatırımlar artıyor

CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomi Masası üyesi Serter, TOBB verilerini değerlendirirken, İzmir’e dair olan verilere de değindi. Ticaret hayatına dair ülke genelinde tablo karamsar bir tablo olmakla beraber, özgürlüğün, demokrasinin, hukuk ikliminin hüküm sürdüğü İzmir’imizin kıymetini dünyanın ve yatırımcıların bildiğini TOBB verilerinin kendilerine gösterdiğini dile getiren Serter, “Son bir yılda, İzmir’e yatırım yapan yabancı sermayeli şirket sayısı, 2022’de 332’den 545’e çıkmıştır. İzmir’e yabancı ortaklı sermayeli yatırım miktarının 104 milyondan 259 milyona çıktığı görülmektedir. Yine, İzmir’e dair verilere baktığımızda, 2022 yılında, İzmir’de, ağırlıklı olarak imalat sektöründe ve toptan perakende sektöründe faaliyet gösteren toplam 8136 şirketin kurulduğunu, 2021 yılında bu sayının 6654 olduğu görülmektedir. 2022 yılında, İzmir’e yatırım yapan şirketlerin sermayeleri 5 milyar 634 milyon TL’yi bulurken, 2021’deki bu sermaye miktarının 2 milyar 829 milyon TL olduğu görülmektedir. İzmir’e gelen yabancı sermayenin ağırlıklı olarak serbest bölgelerde yapılan yatırımlara dair olduğu görülürken, en fazla yatırım ise enerji, inşaat ve bilgisayar programlama ve yazılım alanlarına yapıldı. En çok yatırım yapan ülkelerin ise Rusya, Almanya, İran ve Azerbaycan olduğu görülmektedir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir