Doç. Dr. ŞAHİN : YAŞ ALMIŞ BİREYLERİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Ege Üniversitesi(EÜ) bünyesinde bulunan Ege 3. Yaş Üniversitesi, 60 yaş üstü 600 kişi ile eğitimlerine devam ediyor.

Ege 3.Yaş Üniversitesi Tazelenme Okulu yöneticisi Dr. Şahin, “Yaş almış bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyoruz”

Türkiye’nin ilklerinden 2016’da başlayan ve 12 dönemdir devam eden Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Geriatri Bölümü projesi olarak hayata geçirilen, “Ege 3. Yaş Üniversitesi” yeni dönemi açıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bölümünün hayata geçirdiği Ege 3. Yaş Üniversitesi Tazelenme Okulu, 60 yaş üstü bireylerin daha sağlıklı, üretken ve aktif olmaları için gönüllü öğreticilerin verdiği derslerle eğitimlerine devam ediyor.

Tüm dünyada yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlanıyor.  Ege 3.Yaş Üniversitesi Tazelenme Okulu da Dünya Yaşlılar Gününü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Ege 3. Yaş Üniversitesi Yürütücüsü, Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin, ‘Dünya Yaşlılar Günü’ ve çalışmaları ile ilgili  okulun açılış  gününde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ilklerinden olan Ege 3. Yaş Üniversitesi yürütücüsü Doç. Dr. Sevnaz Şahin, “Teknolojideki ilerlemeler erken tanı tedavi imkânının olması,  bilinçli yaşam tarzı ile hastalık risklerinin azaltılması, daha çok egzersiz ile insan ömrü uzadı. Zaman uzayan yıllara hayat katma zamanıdır.” Dedi.

“Geriatristler olarak temel amacımız yaşlanan bireyin hayatının sonuna kadar bir başkasına ihtiyaç duymadan,  bağımsız olarak istediği şekilde yaşamasını destekleyerek,  yaşam kalitesini artırmaktır.” Olduğunu okulun amaçları arasında olduğunu ifade eden Doç. Dr. Şahin, “Sağlıklı yaşlanma yaşam kalitesinin arttırılmasında kilit rol oynar. Sağlıklı yaşlanma için de hayatın içinde olmak, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, sağlıklı yaşam tarzı ve öğrenmeyi bırakmamak gereklidir. Merak, öğrenme, gelişme bireyi hem fizyolojik, hem  sosyolojik  hem de psikolojik olarak güçlendirir.

Ege 3. Yaş üniversitesi hayat boyu öğrenme prensibiyle yaşlı bireylere yönelik kurgulanmış bir eğitim modelidir. Ege 3. Yaş Üniversitesinde,  öğrenci ve öğretmenleriyle birlikte öğrenen öğreten ve tecrübe eden iki yönlü bir eğitim vardır. Öğrencilerin sosyalleşmelerine hizmet eder yalnızlıklarını azaltır” Diye konuştu.

En popüler seçmeli dersler psikodrama ve Latin danslarıdır”

Ege 3. Yaş üniversitesinin 2016 yılından bu yana devam eden bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu ifade eden  Doç. Dr. Şahin, “ Pandemi süresince projeye online olarak devam ettik. Projenin temel amacı hayat boyu öğrenme temelinde 60 yaş üzeri bireylerin yaşam kalitelerinin artırılarak, aktif sağlıklı yaşlanmalarını sağlamaktır.  Projede gönüllü olarak görev alan akademisyenlerimizin sayısı 250’yi buldu. Şu ana kadar kayıtlı öğrenci sayısı ise  600’ü aşmıştır. 3. Yaş Üniversitesi tüm dünyada örnekleri olan yaşlı bireylere yönelik yapılandırılmış bir eğitim modelidir.  Her ülke veya  merkez kendi imkanları dahilinde eğitim modeli oluşturur. Ege 3. Yaş Üniversitesinde eğitimler teorik ve pratik olmak üzere 2 farklı alanda haftada 3 gün olarak devam eder. Üniversitemizin  özelliklerinden biri akademik yapılanmaya sahip olmasıdır. Ege 3. Yaş Üniversitesinde  teorik derslerin hepsi,  pratik derslerin büyük çoğunluğu üniversitede görevli akademisyenler tarafından ve gönüllü olarak verilmektedir. En çok ilgi çeken derslerin başında sağlıklı yaşlanma, felsefe, arkeoloji gelmektedir. En popüler seçmeli dersler ise psikodrama ve Latin danslarıdır” dedi.

Eğitimlerin sertifikalandırılacağını ifade eden Doç. Dr. Şahin, “Ege 3. Yaş Üniversitesinde bu sene uygulanacak yeniliklerden bir tanesi de derslerin Ege Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sertifikalandırılacak olmasıdır. Teorik derslere düzenli katılan öğrencilerimiz sertifika almaya hak kazanacaklar ve e-devlet üzerinden sertifikalarına ulaşabilecekler” diye konuştu.

Ege 3. Yaş Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi bünyesinde yürütülmesinin önemine değinen Doç. Dr. Şahin, “Ege 3. Yaş Üniversitesinde 60 yaşın üzerindeki öğrencilerinin bilgi ve becerinin artırılırken toplumun da onların sahip oldukları yaşanmışlıklar ve tecrübelerden yararlanması için ortam oluşturulur. Tıp fakültesi öğrencileri, lise öğrencileriyle yapılan projelerle kuşaklar arası iletişim artırılır gençlerin büyüklerinin tecrübelerinden yararlanmaları sağlanır. Ege 3. Yaş Üniversitesi kurulduğu yıldan bu yana son derece istikrarlı ve sağlıklı olarak genişlemektedir. Okulumuzun bu başarının en önemli nedeni eğitimi planlayan, uygulanmasını sağlayan, öğrencileri derleyen bir araya getiren, her türlü yazı işini düzenli olarak yapan ve derslerin düzenli olarak devamını sağlayan arka planda çalışan teknik ekip, bir başka değişle mutfak ekibinin olmasıdır. Mutfak ekibinde gönüllü olarak çalışanlar; okulda öğrenci olan veya bitiren 60 yaş üzeri bireyler projeye gönül veren gönüllülerdir” diye konuştu.

Gençler, büyüklerin tecrübelerinden faydalanıyor”

Gönüllü çalışan İzmir Atletizm Spor Derneği Başkanı Osman Nuri Tartılacı da derslere 15 dakikalık ısınma sporlarıyla başladıklarını, stres attıklarını, dersleri çok zevkli geçtiğini kaydetti.

EGE 3.YAŞ DERSLERİNDE NELER VAR

Ege 3. Yaş Üniversitesinde, 60 yaş üstü bireyler; geriatri, arkeoloji, halk sağlığı, mitoloji, palyatif bakım, hastalıkta ve sağlıkta bakım, psikoloji teorik derslerinin yanı sıra yabancı diller, el becerileri, yemek kültürü, psikodrama, tango, halk dansları, örgü, aikido, yoga, metin atölyesi gibi uygulamalı pratik  derslerini öğreniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir