SARNIÇ’TA MİTİNG GİBİ AÇILIŞ

Sarnıç’ta miting gibi açılış

İzmir’in metropol ilçesi Gaziemir Belediyesi, Sarnıç Cumhuriyet Meydanı yenileme projesi kapsamında 1. Etap olarak projelendirilen Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı baştan sona yeniledi.

Çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, oturma grupları ve kaykay parkı ile her yaştan Gaziemirlinin ihtiyacına göre belirlenen park, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Köy Koop İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, başkan yardımcıları, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Sarnıçlıların katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, sosyal projelerle yaşamın her aşamasında Gaziemirli vatandaşların yanında olmayı en birincil görevi kabul ettiğini söyledi. Sarnıç’ı “göz bebeğimiz” olarak değerlendiren Başkan Arda, göreve geldiği günden bugüne Sarnıç’ın hak ettiği noktaya çıkması için projeler ürettiklerini vurguladı.

SARNIÇ’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ”

Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nın yaşanmışlıklar yenik düşmüş eski bir meydan olduğunu, bu nedenle iki etap halinde bu meydanı yenilemeye karar verdiklerini belirten Başkan Arda, “İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylanan Sarnıç 1. Etap Revizyon İmar Planı kapsamında öncelikle 1. Etap olarak değerlendirdiğimiz Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı her yaştan vatandaşımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde projelendirdik. 10 bin metrekare büyüklüğündeki bu meydanın ilk etabının tüm çalışmaları titizlikle yürütüldü. Bu alanın açılışına kadar ben ve ekibim, neredeyse her gün buraya gelerek çalışmaları birebir inceledik. Açılışını yaptığımız alan 6 bin metrekare büyüklüğünde Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı kapsıyor. Bu parka çocuklarımızı düşünerek 2 adet çocuk oyun alanı oluşturduk. Ayrıca Gaziemirli gençlerin en çok sevdiği hizmetlerimizden biri olan kaykay parkının ikincisini de bu alana yerleştirdik. Gençlerin eğlenerek spor yapmasını teşvik etmek amacıyla hazırladığımız, arkamızda gördüğünüz kaykay pistine özel tasarımlı rampa, bench ve boxlar yerleştirdik. Ayrıca Parkta, yürüyüş yolu ve oturma grupları da ekleyerek bu alanı her yaştan Sarnıçlının severek zaman geçireceği bir yere dönüştürdük. Parkımıza ayrıca 26 araçlık otopark da oluşturduk. Bu parkın belediyemize maliyeti de 8 milyon lira oldu” dedi.

“2. ETAP İÇİN ÇOK HEYECANLIYIZ”

Sarnıç Cumhuriyet Meydanı 2. Etap çalışmaları için çok heyecanlı olduğunu da belirten Başkan Arda, bu projenin de 4 bin metrekarelik alanda yapılacağını açıklayarak şunları söyledi:

“Bu çalışma ile Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’na yepyeni bir kimlik kazandıracağız. Konser, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin düzenlendiği ve sosyal hayatın merkezi olan meydanı, yenileme çalışmasıyla modern bir görünüme kavuşturarak daha işlevsel hale getireceğiz. Yaşama geçireceğimiz projede, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini yenileyerek meydana 200 metrekare büyüklüğünde açık hava sahnesi ile etkinlik alanının çevresine oturma yerleri oluşturacağız.”

PORTA SARNIÇ GELİYOR

Gaziemir Belediyesi tarafından yurttaşlarımızın sağlıklı gıdaya ve kaliteli hizmete erişebilmeleri amacıyla yaşama geçirilen Porta Kafe’lerin üçüncüsünün bu meydana yapılacağını da dile getirerek, “200 metrekare büyüklüğünde kapalı alanı olacak Porta Sarnıç’ın aynı zamanda yarı açık alanları da olacak. Özellikle kadıların heyecanla beklediğini bildiğim Porta 3 de diğer Porta’lar gibi sizlerin en uğrak mekânlarından biri haline gelecek. Tamamlandığında Sarnıç’a sembol bir meydan kazandırmış olacağız” diye konuştu.

PROJELER ENGELLENİYOR

Başkan Arda, konuşmasında görev süresi boyunca Gaziemir’e yaptığı tüm çalışmaları sunum eşliğinde anlattı. Ayrıca kapalı pazar yeri, Sarnıç gölet, mezarlık, geçici hayvan bakımevi gibi konularda bakanlıklara yaptıkları başvuruların da reddedildiğini, projeleri yapmalarının engellediğini de açıkladı.

Başkan Arda ayrıca Gaziemir Metrosu’nun tamamlanmasının ardından Sarnıç’a özel bir tramvay hattının hayalini kurduklarını da dile getirdi.

TUNÇ SOYER, “AYAĞI YERE BASAN SOMUT PROJELER

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Başkan Halil Arda’nın sunumdaki her cümlesinin ayakları yere basan somut projeler olduğunu belirterek, “Bu sunumdaki her bir madde sizlerin huzuru ve mutluluğu için yapılan çalışmalar. Başkan Arda’yı bütün kalbimle tebrik ediyorum. Açılışı yapılan Sarnıç Cumhuriyet Meydanı 1. Etap ile Sarnıç’ın çehresi değişecek. Bu yatırım Gaziemir’in Sarnıç’ına iyi gelecek” diye konuştu.

SARNIÇ’A TRAMVAY MÜJDESİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında çalışmalarına başlanan Gaziemir Metrosu’na da değinen Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Bu hattın 32,6 kilometrelik uzunluğu ile İzmir’in en uzun, 2 milyar 105 milyon avroluk maliyetiyle de İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacağını açıkladı. Başkan Halil Arda’nın Sarnıç’a tramvay talebini de geri çevirmeyen Başkan Tunç Soyer, “Başkanım konuşmasında Sarnıç’a tramvay talebini dile getirerek bana sürpriz yapmak istedi. Emin olun bunu aramızda konuşmuş değiliz. Ben de başkanımıza ‘al sana restine rest’ diyorum. Gaziemir Metro hattımızı özel bir tramvay hattıyla Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’na bağlayacağız. Tramvayımız Sarnıç’ın farklı noktalarına ulaşan ring seferi yaparak trafiğe takılmadan Gaziemir Metrosuna taşıyacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir