BAYOSB, İHRACAT HAMLESİ İLE BÜYÜYECEK

BAYOSB, ihracat hamlesi ile büyüyor: 2023’e 40 fabrika ile girecek

Lojistik avantajı, Yeşil OSB kimliği ve tamamlanmış altyapısı ile yatırımcıların ilgi odağı olan Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB), Hükümetin de ihracatı da teşvik eden politikaları ile hızla büyüyor. Halen 35 fabrikanın yer aldığı bölgede yıl sonuna kadar 5 tesisin daha üretime geçmesi planlanırken, özellikle Avrupa bölgesinden gelen siparişlerin artması ile mevcut firmalarda üretim kapasitelerini sürekli artırıyor.

Hükümetin cari açığı azaltma, ekonomide büyümeyi sağlamak için uyguladığı ihracatı teşvik politikalarının bölgelerindeki yatırımların hızlanmasını sağladığını dile getiren BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, ekonomide belirsizliklerin yaşanmasına rağmen özellikle Avrupa ülkelerinden gelen talep artışlarının bölgelerinde yeni yatırımları gündeme getirdiğini söyledi.

İhracat politikası yatırımları hızlandırdı

Lojistik avantajları, tamamlanmış altyapıları ve sanayicilere sundukları imkanlarla bölgenin yatırım için cazip olduğunu, bunun üstüne gelen taleplerin de firmaları yatırıma yönelttiğine dikkat çeken Telseren, “Bu yıl bölgemiz için çok hareketli bir yıl. Şu anda bölgemizde 35 fabrika yer alıyor. Yıl sonuna kadar 5 fabrikanın daha üretime geçmesi planlanıyor. Hükümetimizin de ihracata dayalı büyüme modeli kapsamında ihracat yapan firmalara çeşitli teşvikler sunması ve destekler sağlaması yüzde 99’u ihracatçı firmalardan oluşan bölgemizi hızla büyütüyor. Bölgede çalışan sayımız 2 bini geçti. Bölge yöneticileri olarak bizim de ihracatçı olmamız itici bir güç yarattı. 2 yıl önce 3 bin metrekare kiralık tesiste üretim yapan bir firmanın bugün 3 farklı tesiste üretimi var. Bu firmanın pazarı Avrupa ve Afrika. Bölgedeki firmalarda sürekli kapasitelerini artırıyor. Biz de sanayicilere her türlü desteği vererek ülkemizin daha çok katma değer sağlaması için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Projeler 2023’te tamamlanacak

Bölge tamamlandığında 85 fabrikanın üretimde olacağını ve 5 binin üzerinde kişinin istihdam edileceğinin altını çizen Telseren, fabrikaların çatısına güneş enerji sistemlerinin kurulması ve yenilenebilir enerji kaynakların artırılması için de firmalara destek olduklarını kaydetti. Dünya Bankası, AB ve Sanayi Bakanlığı fonları ile halen devam eden 3 projelerinin olduğunu, arıtma tesisi projelerinin de sürdüğünü anımsatan Telseren, 2023 yılında bu projelerinin büyük oranda tamamlanacağını vurguladı.

Rakamlarla BAYOSB

Tahsisli parsel sayısı: 40

Üretimde olan firma sayısı: 35

Toplam sanayi parseli alanı:  85

İnşaat aşamasında olan firma sayısı: 5

Bölgenin mevcut istihdamı: 2000

Bölgeden ihracat yapılan ülke sayısı: 95

Bölgenin toplam istihdam hedefi: 5000

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir