YENİ MEZUNLAR DİKKAT! GSS SAĞLIK PRİMİNİ DEVLET KESECEK!

Gençlik Sağlık Sigortası da tabir edilen (GSS) Genel Sağlık sigortası için yeni mezun olan milyonlarca öğrencinin GSS sağlık primi devlet tarafından karşılanacak. Ancak yaş sınırı 20ile 25 arasında sınırlandırıldı. Okullarını yaş sınırı içinde bitirmiş olan gençler iş bulana kadar 2 yıl süreyle sağlıktan yararlanabilecek. Yaş sınırını aşanlar ise prim ödeyecek. İhtiyaç sahibi ise devlet iş bulana kadar karşılamaya devam edecek .

Muafiyetin uygulandığı sürede lise mezununun 20 yaşını, üniversite mezununun 25 yaşını geçmesi durumunda muafiyet 2 yıl şeklinde değil, yaş sınırı geçilinceye kadar geçerli oluyor..

 YAŞ SINIRI AŞILIRSA

Lise mezunları için maksimum yaş sınırı 20 olduğu için, bu yıl mezun olan 19 yaşındaki bir genç 2 yıl değil, 1 yıl GSS primi ödemeden sağlık hizmeti alabiliyor. Bu arada üniversiteye başlarsa, 25 yaşını dolduruncaya kadar sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edebiliyor Üniversiteden mezun olan 23 yaşındaki bir genç 2 tam yıl süreyle GSS primi ödemeden sağlık hizmetinden yararlanabilirken, mezuniyet tarihinde 24 yaşında olan gence bu imkan 1 yıl sağlanıyor.

MEZUNİYET TARİHİ ÖNEMLİ

2 yıllık süre, her öğrencinin mezuniyet tarihinden itibaren başlıyor

Öğrencilerin mezuniyet kayıtları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) kayıtlarından elektronik ortamda alınarak GSS tescil işlemleri yapılıyor. 2 yıllık süre, her gencin kendi mezuniyet tarihine göre belirleniyor.

DOLANLAR NE YAPIYOR?

Mezuniyetten sonra 2 yıllık süre dolduğu halde işe giremeyen veya 2 yıldan önce yaş sınırını doldurmuş olan gençler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından GSS yükümlüsü sayılıyor. Bu durumda her ay, şu anki rakamlarla 194,13 prim ödemek gerekir. Ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor. Ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor. Bunun için hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inin (mevcut asgari ücrete göre 2 bin 157 liranın) altında olması gerekiyor.

PRİM BORCU OLANA KOLAYLIK

GSS kapsamında sağlık hizmetinden yararlanabilmek için, hastaneye gidildiğinde 60 günden fazla prim borcu bulunmaması koşulu aranıyor. Ancak yapılan bir düzenleme ile prim borcu olanların 31 Aralık 2022 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak tanındı. 2 yıllık süreyi doldurdukları halde GSS primi ödemeyen gençler, bu yılın sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecek Ancak, sağlık hizmetlerinden yararlansalar bile prim borçları birikmeye devam edecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir