KPSS İPTAL EDİLDİ

Başkanı görevden alınan ÖSYM’nin düzenlediği KPSS sınavının soruların sızdırıldığı gerekçesiyle iptal edildği iddia edildi.

Yeni ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy KPSS’nin (Kamu Personeli Seçme Sınavı) iptal edildiğini açıkladı. Ersoy yeni sınav takviminin 17 Eylül’de açıklanacağını duyurdu. KPSS’de soruların sızdırıldığı ve bir yayınevinin daha önceki kitapçığında yer aldığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır da öğrenildi

ÖSYM DEN ÖZÜR

ÖSYM Başkanı Ersoy öğrencilerden özür dileyerek 31Temmuz’da yapılan ve 6,7, ve 14 Ağustos’ta yapılacak olan sınavların da ertelendiğini açıkladı.

KPSS soruşturmasında sıcak gelişme: Ön rapor ortaya çıktı

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan çifte soruşturmada, uzmanlarca hazırlanan ön rapora göre, 3 sorunun birebir aynı, 10 sorunun benzer olduğu belirlendi.

KPSS soruşturması derinleşiyor.

Sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 soru uzmanlarca incelendi.
Konuya ilişkin hazırlanan ön rapora göre şüpheli 13 soru var.

Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı.

Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun birebir aynı olduğu tespit edildi.
Bu soruların cevap şıklarının örtüştüğü de ortaya çıkarılırken, 10 sorunun ise benzerlik gösterdiği kaydedildi.

Soru benzerliğinin tesadüf mü yoksa bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemenin halen devam ettiği bildirildi

SORU KOMİSYONU ÜYELERİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU

Devlet Denetleme Kurulu’nun ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.

Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırılıyor.

ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik ididalar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı memur suçları bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi.(ajanslardan alıntı)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir