SON DAKİKA : ÇANAKKALE’DE YANGIN, BOĞAZ TRAFİĞE KAPATILDI

Çanakkale Boğazı Çift taraflı gemi trafiğine kapatıldı.

Çanakkale’de dün Damyeri mevkiinde çıkan yangı hala devam ediyor. Yangında can kaybı olmazken 15 ,1 Km karelik alan da etkilendi. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Terzioğlu yerleşkesi, Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı da tahliye ediliyor. Bölgedeki 6 yerleşim yeri 9 köy de boşaltılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı bilgiler verdi. Alınan bilgilere göre Yangın Kayadere köyü Damyeri mevkiinde başladı. Çanakkale Merkezi teğet geçecek şekilde ilerliyor.

Çanakkale Boğazı Kepez bölgesinde olduğu için boğaz trafiğine çift taraflı gemi trafiğine kapatıldığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı açıklamada bulundu.

Yangın Güneye indiği için Nene Hatun Acil Durum Yardım Gemisi bölgeye gidiyor.

SON GELİŞMELER

Çanakkale’de orman yangını: 9 köy boşaltıldı! Gemi trafiği askıya alındı | Alevler şehir merkezini teğet geçti…

Çanakkale’nin Kayadere köyünde çıkan ve rüzgarın etkisiyle yayılan yangına müdahale akşam saatlerinde de havadan ve karadan devam ediyor. Çıkan orman yangını nedeniyle tahliye edilen yerleşim yeri sayısı 9’a yükseldi. Çanakkale Boğazı kuzey-güney gemi geçişlerine kapatıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’deki orman yangınıyla ilgili son bilgileri paylaştı.

Yumaklı, “Rüzgar çok şiddetli. Bütün güçlerimizi yerleşim yerlerini korumaya odaklamış bulunmaktayız. Yangın, Çanakkale şehir merkezini teğet geçer haliyle ilerliyor. En kötü senaryoya göre hazırlık yapılıyor. Devlet hastanesi ve üniversite teyakkuz halinde ama herhangi bir boşaltma söz konusu değil. 6 köy boşaltıldı, 3 köy boşaltılmaya hazır.” dedi.

Bakan Fahrettin Koca ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ” Yangın sebebiyle 23 ambulans ve 4 UMKE timi ile toplam 85 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. ” ifadelerini kullandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, saatte 9600 metreküp su basabilen yatayda 150, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemli ‘Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi’nin Kepez bölgesindeki yangına müdahale için istanbul’dan hareket ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çanakkale’deki orman yangını nedeniyle 736 vatandaşın tedbir amaçlı tahliye edildiğini bildirdi. Öte yandan A Haber ekibi alev kapanına girerek canlı yayında yangın ile verilen zorlu mücadeleyi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir