İZMİR VALİSİ KÖŞGER, 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı için mesajı yayımladı. Vali Köşger mesajında; “Türk basınında sansürün kaldırılışının 114. yıl dönümünde, basın mensuplarımızın ve basın kuruluşlarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, bu özel günün, zor bir mesleğin tüm mensupları için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Çağdaş ve demokratik toplum yaşamının en önemli özelliklerinden biri de bağımsız ve tarafsız basın organlarının varlığıdır. Toplumun haber alma hakkını kullanmasını sağlayan, kamuoyunun dilek ve şikâyetlerini yansız ve araştırmacı yönleriyle ilgili makam ve mevkilere aktarma görevi de üstlenen basın, tüm bu vasıflarıyla demokrasinin ve insan haklarının da önemli güvencelerinden biridir.

Millî ve manevî değerler ile kişisel hak ve özgürlüklere saygılı yayıncılık anlayışı yanında, içinde bulunduğu toplumu daha ileriye taşıma gayretiyle faaliyet yürüten basın, önemli bir kamu hizmetini yerine getirmekte, bir taraftan da etkin bir denetim mekanizması olması hasebiyle, yasama, yürütme ve yargı erklerinin ardından 4. güç olarak nitelendirilmektedir.

Bu düşüncelerle; etik kurallarına ve meslek ilkelerine bağlı yayıncılık yaparak, kamuoyunu tarafsız, hızlı ve doğru biçimde bilgilendirmeyi gaye edinen, zor ve meşakkatli habercilik mesleğine gönül veren tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı tekrar kutluyor, basın emekçilerine sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı temenni ediyorum ” Şeklinde görüşlere yer verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir