MEVLİD KANDİLİ TÜM TÜRKİYE’DE KUTLANDI, VALİ KÖŞGER : BİR KEZ DAHA İDRAK EDİYORUZ

Bu gece Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV) efendimizin doğum günü Mevlid Kandili olarak kutlanıyor.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Mevlid Kandili mesajı yayınladı

Hz.Muhammed Mustafa SAV Miladi 571 yılında Hicri Rebi’ül Evvel Ayı’nın Onbirinciyi gününü Onikinciye bağlayan gecede Mekke’de dünyaya gelmiştir.

Bu gece Müslüman alemince onun hürmetine Mevlid Kandili olarak kutlanıyor. Son yıllarda da Hz Peygambere itafen Kutlu Doğum Haftası olarak düzenleniyor. İlk gecede Mevlid-i Şerifler okunur, dualar edilir. Haftası olarak ta camilerde dini müesseselerde çeşitli etkinliklerle de kutlanıyor..

Mevlid Kandilinde Türkiye ve dünyadaki Müslümanlarca bu gece Yatsı namazı öncesi ve sonrası okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerimler okundu dualar edildi. Programlar sonrasında ise çeşitli ikramlar dağıtıldı, hayır hasenatlar da yapıldı.

VALİMİZ SAYIN YAVUZ SELİM KÖŞGER’İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

“Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili’ni, bir kez daha sevinçle ve heyecanla idrak ediyoruz. 

Peygamber efendimiz, insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu dönemde barışı, kardeşliği ve güzel ahlâkı tebliğ ederek, hak, hukuk, adalet, medeniyet, hürriyet ve insan hakları gibi evrensel kavramları toplumunda yaymış ve yerleştirmiş, bulunduğu coğrafyadan insanlığın geneline yayılan bir fazilet güneşi ve hidayet kaynağı olmuştur. 

İnsanlığın büyük buhranlar yaşadığı cahiliye devrinde, kutlu nebinin yeryüzüne gönderilişi, insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biri olmuş; peygamberimiz eşsiz karakteri ve kişiliğiyle, yaşamı boyunca kalplere ve ruhlara hitap ederek insanlığın yolunu aydınlatmıştır. 

İnsanoğlu olarak tüm acziyetimizle dünyevî ve manevî sorunlarımıza çareler ararken; Peygamber Efendimizin sahip olduğu tüm değerleri benimsemenin ve yaşam tarzını kendi hayatımıza tatbik etmenin hem ruhlarımıza hem de bedenlerimize şifa olacağı muhakkaktır. 

Bu anlamda, Mevlid Kandili; peygamberimizin yaşayışını, hadislerini ve mesajlarını yeniden hatırlamak, ümmet vasfımızı etraflıca düşünmek, insanlığa sunduğu değerleri hakkıyla idrak edip O’nun yüce ahlâkından feyz alabilmek adına önemli bir fırsattır.

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Mevlid Kandili’mizin, başta İzmirli hemşerilerim olmak üzere tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyor, ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa barış, huzur ve saadet getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir