BAKAN YERLİKAYA, RESMİ GÖÇMEN SAYISINI AÇIKLADI

Bakan Yerlikaya, resmi göçmen sayısını açıkladı

Türkiye’deki göçmen sayısını açıklayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya “Ülkemizde halihazırda düzenli göçmen olarak 4 milyon 843 bin 594 yabancı bulunmaktadır.” Dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Bakan Yerlikaya’nın açıklamasında Resmi göçmen Sayısı 4 milyon 843 bin 594 olarak açıklanırken, kaçak göçmenlerin sayısı ise 21 bin olarak açıklandı.

GAYET İYİ GİDİYORUZ”

Kaçak göçmenlerle ilgili açıklamalarda bulunan İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya, şunları söyledi: “Gayet iyi gidiyoruz. Göçmenler ikiye ayrılıyor. Düzenli göçmenler ve düzensiz göçmenler. Yani ülkemizde kalışları yasal olan yabancılar ve yasal olmayan yabancılar. Ülkemizde halihazırda düzenli göçmen olarak 4 milyon 843 bin 594 yabancı bulunmaktadır. Bunların 1 milyon 243 bin 423’ü ikamet izni alarak ülkemizde yasal bir şekilde yaşayan yabancılardan oluşmakta. Bunun yanında 292 bin 289 uluslararası koruma statüsü sahibi yabancı bulunmakta. Yine ülkemizde geçici koruma kapsamında 3 milyon 307 bin 882 Suriyeli bulunuyor.

Ama diğerleri, yani düzensiz göçmenler ya kaçak yollarla ülkemize gelmiş ya da vize alarak ülkemize girmiş ancak yasal kalış süresini ihlal edip vizesiz duruma düşmüş olanlardır. İstanbul’u pilot bölge yaptık. Göç mobil noktaları kurduk. 1 aylık süre zarfında göç noktalarında sorgulaması yapılan yabancılardan 21 binin yasal kalış hakkı olmadığını, yani düzensiz göçmen konumunda olduğunu tespit ettik.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir