İGC’DEN TEPKİ : “GAZETECİLİK EN BÜYÜK SUÇ OLAMAZ!”

İGC: “Gazetecilik en büyük suç olamaz!”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu tutuklu Gazeteci Barış Pehlivan’nın yeniden tutuklanması ile ilgili tepki için basın açıklaması yayınladı.

İGC’nin yaptığı basın açıklamasında şunlara değinildi, “Gazeteci Barış Pehlivan’ın, daha önce cezaevinde 6 ay kaldıktan sonra tahliye edildiği davayla ilgili denetimli serbestlik talebi yanıtlanmadan tutuklanması kabul edilemez.

Pehlivan, temmuz ayında çıkarılan, Kovid-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen düzenlemeden de muaf tutuldu. İstismar ve tecavüz suçluları bu son infaz yasasıyla hızlıca cezaevinden çıkarılmışken, meslektaşımız Pehlivan’ın itirazının kabul edilmemesi halinde sekiz ay açık cezaevinde kalması bekleniyor. 

Hakkında 2020 yılında açılan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine giren Pehlivan’ın cezaevine girerken yaptığı açıklama unutulmamalı:

“Bana haftalardır bir açıklama yapılmasını istiyorum. Neden ben bu ülkenin meclisinden çıkan ve beni de kapsayan yasadan faydalandırılmıyorum?”

Gazetecilik en büyük suç değildir. Gazetecilere yönelik uygulanan bu adaletsiz tutumun son bulması için çağrıda buluyor, korku ve baskı kültürüyle halkın haber alma özgürlüğünün engellenmeyeceğini bir kez daha haykırıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir