NALBANTOĞLU’DAN KAYA’YA VIZVIZLI YANIT

Nalbantoğlu’ndan Kaya’ya ‘vızvızlı’ yanıt

CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu; “Muhalefet etmek, gürültü çıkarmak değildir!”

İzmir Büyükşehir Belediyesini hedef alarak; ‘ zihni sinir ‘ benzetmesi yapan ve Başkan Tunç Soyer’e ‘koku, çöp ve sivrisinekle mücadele ilgili 10 soru yönelten AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya ‘Vız vız mı? Vız vız! Arı mı? Arı!’ sözleriyle yanıt verdi. Sadece gürültü çıkarmak suretiyle muhalefet etmenin, yalan yanlış bilgilerle siyaset yapmanın etkisizliğine vurgu yapan CHP’li Nalbantoğlu; “ Her ne kadar soru sormak adı altında, yersiz bir keskinlikle, bilgiden uzak, amiyane yorumlar yapmış olsalar da; belki kendileri de öğrenmiş olur umuduyla yanıtlayalım.”  diyerek açıklamalarda bulundu.

Yılların sorunu ‘koku’nun sonu geldi…

Körfez ve koku sorununun yılların birikimiyle oluşan, kronik bir sorun olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu; “Soruların genelinde koku iddiaları var ama, yapılan çalışmalardan ve bu sorunun ne kadar minimize edildiğinden haberleri yok. 11 milyar 95 milyon lira bütçesi olan ‘Yaşayan Körfez’ programı kapsamında körfeze gelen kirlilik kaynakları sıfırlanıyor. İZSU, bu hedef doğrultusunda son dört yılda Körfez’e açılan 220 kilometrelik yağmur suyu hattı imalatı yaptı. 2023 yılı için yaklaşık 7 milyar liralık bir yatırımla projelendirilen 270 kilometre yağmur suyu hattının imalatları ise sürüyor. Yağmursuyu ayrıştırma imalatları, Balçova’dan Çiğli’ye kadar Körfezin etrafını saran tüm merkez ilçeleri kapsıyor. Çiğli Arıtma Tesisi’nde artan nüfusa ilişkin revize çalışmaları tamamlandı. Üç fazın kurulu gücünü iyileştirme çalışmalarında sona yaklaşılırken; 250 milyon liralık bir yatırımla 23 yıl önce kurulmuş tesis tümüyle revize edilerek sıfır kilometre ayarına taşınıyor.” diye konuştu.

Mutlaka kendileri de fark ediyor! Ama…

4. Faz inşaatına başlandığını hatırlatan Nalbantoğlu; açıklamasına şu sözlerle devam etti; “ Üstelik tüm ekonomik dar boğaza rağmen çalışmalar, 600 milyon liralık bütçeyle kararlılıkla sürüyor. Bıkkınlık verecek kadar tekrara düşmek, kendilerine yakışmıyor. Biz bilgi vermekten, paylaşmaktan kaçınmayız. Üstelik kokunun geçen yıllara oranla azaldığını mutlaka kendileri de fark ediyor; ancak bunu kabullenmek, siyaseten işlerine gelmiyor olmalı! Nitekim geçtiğimiz yıl yaz dönemiyle bu yılı mukayese edersek İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşeri İletişim Merkezi HİM’e gelen kokuyla ilgili şikâyetler yüzde 90 oranında azaldı. Körfezle ile ilgili çalışmalar Çiğli ile de sınırlı değil. Güneybatı Arıtma Tesisi’nin kapasitesi 400 milyon lira yatırım bedeliyle artırılıyor. Bu kapsamda Narlıdere’nin tamamında hali hazırda hizmet veren atık su hattı yenilenecek ve yaklaşık 9 kilometre daha yeni hat imalatı yapılacak. Bu çalışma ise 105 milyon lira maliyetle gerçekleşecek. 2024 yılı içerisinde tamamlanması planlanan önemli projeler Körfez’e derin bir nefes daha aldıracak.  Karabağlar’daki tesis ile Çiğli’ye giden yük yüzde 15 oranında hafifletilecek.

Körfez ve koku meselesinin en önemli kaynaklarından derelerle ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirten Nalbantoğlu; “Körfez’e akan derelerin çıkış ağızlarında dip tarama çalışması yapılıyor ve  kokuya neden olan malzemeler alandan uzaklaştırılıyor. Son dönemde, Bornova, Bostanlı, Peynircioğlu Deresi çıkış ağızlarında 420 bin metreküplük tarama çalışması gerçekleştirildi. Çıkan çamur, Çilazmak Dalyanı’nın rehabilitasyonu için kullanılacak ve böylelikle Körfez’in balık çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlayacak. İzin süreçleri yaşanıyor tabi. Ama, takipçisiyiz. Böyle bilinsin…” Dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir