VATAN PARTİSİ : METRO VE TRAMVAY EMEKÇİNİN YANINDAYIZ

Vatan Partisi’nden açıklama: “Metro ve tramvay emekçisinin yanındayız”

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz, sosyal medya hesabından iki gündür grevde olan metro ve tramvay emekçilerine destek mesajı yayınladı.

200 günü aşkındır toplu iş sözleşmesinde anlaşamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yetkili sendika Demiryol-İş sendikası arasındaki kriz grevle sonuçlandı. İki gündür grev yapan İzmir Metro A.Ş ve Tram İzmir emekçilerine Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz destek verdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cengiz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sendikayı ve emekçileri hedef aldığını söyledi.

VATAN PARTİSİ İZMİR İL BAŞKANLIĞI

BASIN BÜROSU AÇIKLAMASI

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz’in açıklaması şu şekilde:

“İzmir’de metro ve tramvay işçileri grevde. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. ve Demiryol-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi süreci 200 gündür devam ediyor. Mevcut maaşları asgari ücret seviyesinde olan işçiler kararlı. Çözüm üretemeyenler İzmir halkını mağdur ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer sendikayı ve işçileri hedef gösteriyor. İşçilerin, 39-33 Bin TL talepleri olduğunu söyleyen Soyer’in iddialarını Demiryol-İş Sendikası yalanladı. Sendika, işçiler için en yüksek 33.500 (İkramiye ve ekler dahil), en düşük 31.000 TL istediklerini açıkladı. CHP, Türk-İş’in her ay açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı miktarlarını paylaşarak Türkiye ekonomisinin olumsuz durumunu vurguluyor. Ancak söz konusu yönettikleri kurumlarda çalışanlar olunca, işçileri, mağdur İzmirlilere hedef gösteriyorlar. Yoksulluk sınırı: 37.974 TL.

İzmir’de ulaşım felç. Sorumlusu işçiler mi? Belediye bütçesinden PKK sempatizanlarına, yapmadıkları yöneticiliğin maaşlarını ödeyenler, işçilerin talebine çare üretemiyor mu? Her sorunda “hükümet taş koyuyor” ya da “işçinin suçu” demek midir başkanlık? Vatan Partisi olarak ekonomik krizin faturasını emekçilerin sırtına yıkmaya çalışan programın karşısındayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden tasarruf edilebilecek çok kalem var. İlk akla gelenin işçi ücreti olmasını kabul etmiyoruz. Metro ve Tramvay İşçilerinin yanındayız!”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir