LİMAN-İŞ SENDİKASI : ENGELLENİYORUZ

LİMAN-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ ENGELENDİKLERİNİ İDDİA EDEREK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

LİMAN-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI:

“Bandırmada bulunan Çelebi limanın da çalışan işçi arkadaşlarımız, anayasal haklarını kullanarak sendikamız da örgütlenmişlerdir. Liman-İş sendikası olarak işçi arkadaşlarımızla birlikte sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmaları kısa sürede %80’in üzerinde bir çoğunluğa varmış ve bakanlığa yetki başvurusu yapılmıştır. 24 Temmuz da yapılan yetki başvurusunun ardından Çelebi yöneticilerin den beklenen, Anayasal hakka saygı duyulması iken tam tersi bir süreç işlemekte ve işçilere kabul edilemez baskılar yapılmaktadır. 

Sendikamız Çelebi Limanın da çalışan üyelerimizle birlikte yetki başvurusunun ardından şirket yöneticileri ile diyalog kanallarını zorlamış ve Çelebi yöneticilerinin toplu sözleşme sürecini başlatması için çaba harcamıştır. Gerek sendika yöneticilerimizin gerek ise Çelebi limanın da ki üyelerimizin bu çabaları karşılık bulmadığı gibi Anayasal hakkını kullanan üyelerimizin istifa etmeleri istenmektedir.  İstifa baskısının da sonuç vermemesi üzerine 27 Temmuzda 3 işçi arkadaşımız işten atılmıştır. Bu yöntemin de sonuç vermemesi üzerine 28 Temmuzda 3 işçi arkadaşımız daha işten atılmıştır. “Ya istifa edersiniz ya ekmeğinizden olursunuz” deniler açık bir suç işlenmektedir. 

Çelebi Limanın da alın teri akıtan işçi arkadaşlarımız suç işlememiştir. Tek talepleri toplu iş sözleşmesi için görüşmelerin başlamasıdır. İşçilerin bu hakkına baskı, tehdit ve işten atmalarla yanıt verilmesi kabul edilemez. Bu hatadan bir an önce dönülmeli ve atılan işçi arkadaşlarımız işe geri alınarak sözleşme süreci başlatılmalıdır. 

İşçilerin üzerin de baskı kuran kraldan çok kralcı olanlara engel olunmalı ve iş barışı bozulmadan Anayasal haklar güvence altına alınmalıdır. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı da Bandırma limanın da yaşananları yerinde incelemeli ve sadece sendikaya üye olduğu için işçiler üzerinde baskı kurulmasına izin verilmemelidir ve atılan işçilerin işe iadesi için gerekli adımlar atılmalıdır. 

Bir kez daha ifade ediyoruz;  Bandırma Liman işçileri Liman-iş çatısı altında kenetlenmişlerdir ve hiçbir baskı arkadaşlarımızın yasal haklarını kullanmalarını engelleyemez. Binlerce Liman-iş üyesi ve Türkiye işçi sınıfı Çelebi liman işçileri ile dayanışma içerisindedir. Bu hatadan hızla dönülmesini ve bir an önce atılan işçilerin işe alınması ile birlikte toplu iş sözleşmesi sürecinin başlatılması çağrısını yeniliyoruz. Sendika Anayasal bir haktır ve engellenemez.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir