SU BASKINLARINI ÖNLEMDE, İZBB OSMANLIYI ÖRNEK ALDI

İzmir Konak ilçesindeki tarihi Kemeraltı’nda su baskınlarını bitirecek projede yeni aşamaya geldi.

Şimdiye kadar bitirilemeyen, her yağmurda binlerce esnafın korkulu rüyası haline gelen sel suyu baskınları önlemek için çalışmalar devam ediyor. Osmanlı zamanında Kadifekale’den başlayanlarak Kızlarağası Hanın yanından Konak Pier’den denize dökülen 1- 1,5 metre genişliğinde ve 2-2,5 metre derinlikte sel su kanalarının yanlış imarlar sonrası kaptılmasından sonra Kemeraltı’nda su baskınları önlenemiyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı sel suyu baskınlarını önlemek için başlattığı proje devam ediyor. Projenin il etabı için 22 Temmuz’da eski Büyükşehir Belediyesi binası, Merkez Bankası ile Vergi Dairesi önündeki caddenin bir kısmı trafiğe kapatılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden tarihi Kemeraltı’ndaki yüzlerce yıllık altyapıyı yenilemek ve bölgede şiddetli yağışlar nedeniyle yaşanan sel suyu baskınlarını önlemek amacıyla başlattığı çalışmalara devam ediyor. Kuşaklama Projesi’nin 1. etabı kapsamında 22 Temmuz Cumartesi gününden itibaren Konak Pier Köprüsü’nün altında bulunan Alsancak yönündeki iki şerit trafiğe kapatılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihi Kemeraltı çarşısının altyapısını güçlendirerek, yağışların neden olduğu su baskınlarını önleyecek kuşaklama projesinin birinci etabına devam ediyor. Çalışmayla Fevzipaşa Bulvarı, Halit Ziya Bulvarı ve İkiçeşmelik bölgesindeki yağmur sularının su baskınlarına sebep olmasını engellemek için Merkez Bankası önünde kurulan terfi istasyonuna, oradan da denize tahliyesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda Konak Pier köprüsünün altında başlayacak çalışmalar oradan Fevzipaşa Bulvarı’na ilerleyecek. Halit Ziya Bulvarı’nda daha önce yapılan hatta bağlanacak. Ayrıca bu bölgede bulunan 110 m uzunluğunda 1400 mm çapındaki su isale hattı da yenilenecek. 22 Temmuz Cumartesi günü başlayacak çalışmalar nedeniyle Konak Pier köprüsünün altındaki karayolunun Alsancak yönündeki 2 şeridi kapatılacak. Bu sürede trafik akışının aksamaması için gerekli önlemler alınacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir