LAVANTALAR DAHA DA MOR TURGUT KÖYÜNDE BU SENE

Turgut Köyünde bu sene Lavanta filiz aldı, daha da Morarak mis kokulu festivale, Ulamışta ise tesise dönüştü.

Seferihisar Belediyesi’nin yerelden kalkınmayı hedefleyen ve vatandaşlar için yeni gelir kapısı sağlayan mis kokulu projesi, tarladan filiz alıp büyük bir festivale dönüştü. Bu sene de Turgut Köyünde 8’incisi düzenlenen Festivale katılan vatandaşlara 20 bin lavanta fidesi dağıtıldı. Festival her sene olduğu gibi üretici pazarı kuruldu. Köy meydanında tören alanında açılış konuşmalarıyla başladı ardından belirlenen tarlada vatandaşlara açık Lavanta hasadı gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla düzenlenen Hasad töreninde konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin tarımın Seferihisar’ın gözbebeği olduğuna dikkat çekerek, “Yıllar önce atalarımız Seferihisar’a mandalina diktikten sonra tüm Seferihisar bir mandalina cennetine dönüştü. İşte Lavanta da yıllar sonra aynı şekilde değerlenecek, buraya gelenler lavanta cenneti Seferihisar’a geldik diyecekler.” Dedi.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde, boş tarım arazileri altın bir dokunuşla bereketli topraklara dönüştü. Bu sene de Turgut Köyünde düzenlenen 2015 yılında başlayan alternatif tarım hamlesi, Seferihisar Belediyesi’nin destekleriyle Lavanta Hasat Şenliği’ne dönüştü.  Yüzlerce üretici standında binlerce farklı yerel ürünün vatandaşlarla buluştuğu festivalde; konserle eğlenen vatandaşlar, lavanta yağı dağıtma atölyesi ve ev sabunu yapım atölyelerinde eşsiz bir deneyim edindi.

Üreticiyi desteklediğimiz projeleri hayata geçiriyoruz”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, turizmle birlikte tarımın da Seferihisar için çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Mandalinasıyla, zeytiniyle, üzümüyle, lavantasıyla, karakılçığıyla üretimin 12 ay devam etmesi için çiftçimizin her zaman yanında oluyoruz. Yalnızca tarımda değil, hayvancılıkta da hem üreticiyi hem tüketiciyi desteklediğimiz projeleri hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Yetişkin: “Muhteşem bir başarı”

20 bin fide dağıtan tarlaların oluşmasına sağlayan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “2015 yılında 3 dönüm ile başlayan hikayenin yüzlerce dönüme yayılması muhteşem bir başarı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere hepimizin bir başarısı.” Dedi.

Muhteşem bir başarı”

Verilen değerli emeklerle Seferihisar’ın tarımda gelişimini sürdürdüğünü belirten Başkan Yetişkin, “Tam 8 yıldır bir mucizeye tanıklık ediyoruz. Bu mucizenin adı lavanta. Yıllar önce atalarımız Seferihisar’a mandalina diktikten sonra tüm Seferihisar, bir mandalina cennetine dönüştü. İşte lavanta da yıllar sonra aynı şekilde değerlenecek, buraya gelenler ‘Lavanta Cenneti Seferihisar’a geldik diyecekler. 2015 yılında 3 dönüm ile başladığımız hikayenin bugün, yüzlerce dönüme yayılması muhteşem bir başarı. Bu, başta büyükşehir belediye başkanımız sayın Tunç Soyer’in olmak üzere hepimizin başarısı. Bugün bize ev sahipliği yapan Turgut Köyü halkının emeği de çok büyük.  Sizler olmasaydınız, bu başarı olmazdı. Emeğinize yüreğinize sağlık” ifadelerini kullandı.

Başka bir tarım mümkün”

Festivale katılan ve vatandaşlarla birlikte lavanta hasadına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kendi ölçeğimizde Seferihisar’da ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ diyerek çıktığımız yolda katma değeri yüksek ürünlerle Seferihisarlıyı buluşturmalıyız demiştik. Senede iki hasat veren lavantayı Isparta’dan alıp, Seferihisar topraklarıyla buluşturduk. Katma değeri büyüyen lavanta hem Seferihisarlının ekmeğini büyütüyor, hem marka değerini büyütüyor, hem de yepyeni bir ürünle zeytin ve mandalina dışında da ekonomik kaynak yaratılmış oluyor” dedi.

Üreticiye tesis müjdesi

Lavanta üreticilerine tesis müjdesi veren Başkan Soyer, “Ulamış’ta Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kooperatifin üretim alanında bir tesis kurduk, bu ay içinde bitiriyoruz ve açıyoruz. Lavantayı esansıyla, kolonyasıyla, sabunuyla çok daha iyi değerlendireceğimiz, sadece lavanta değil tıbbi aromatik bitkilerin hepsinin çalışmasını yapacağımız, sizin kullanımınıza açacağımız bir tesis” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından bando eşliğinde kortejle birlikte yürüyen Başkan Soyer ve Başkan Yetişkin, vatandaşlarla birlikte lavanta hasadı yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2015 yılında başlayan Lavanta Hasatı Şenliği’nin sekizincisi Turgut Köyü’nde yapıldı. Üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunulan lavanta çiçeğinin ilk hasatında önümüzdeki günlerde açılacak tesisin müjdesini veren Başkan Tunç Soyer, “Ulamış’ta bu ay içinde kullanımınıza açacağımız tesis sayesinde lavantanızı esansıyla, kolonyasıyla, sabunuyla çok daha güzel değerlendireceksiniz” dedi.

2015 yılında üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunulan lavanta çiçeği Turgut Köyü’nde sekizinci yılına girdi. Alternatif tıp ve kozmetik sektöründe yaygın kullanılan, nektarı ve kokulu çiçekleriyle arıcılığa da katkısı olan lavantanın Seferihisar’daki üretim merkezi konumunda bulunan Turgut Köyü’ndeki ilk lavanta hasatına; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile eşi Fatma Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, Seferihisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Yelda Celiloğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Müdürü Gürhan Özata, kooperatif başkanları ile ortakları, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Soyer: “Alternatif çıkış yolu bulmak zorundaydık”

Lavanta hasadı, üretici pazarı ve stantların gezilmesiyle başladı. Başkan Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer’in ziyaretçilerle birlikte lavanta tarlasına yürüdü ve burada ilk hasadı gerçekleştirdi. “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla üreticiye destek vermeyi sürdüreceklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İklim krizine karşı ve Başka Bir Tarım Mümkün derken alternatif ürünler yarattık. Kendi kendine yeten ekonomisini kaybeden ülkeler dışa bağımlı hale gelirler ve giderek özgürlüklerini kaybederler. Kendi ölçeğimizde Seferihisar’da ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ diyerek çıktığımız yolda katma değeri yüksek ürünlerle Seferihisarlıyı buluşturmalıyız demiştik. Senede iki hasat veren lavantayı Isparta’dan alıp Seferihisar topraklarıyla buluşturduk. Katma değeri büyüyen lavanta hem Seferihisarlının ekmeğini büyütüyor, hem marka değerini büyütüyor hem de yepyeni bir ürünle zeytin ve mandalina dışında da ekonomik kaynak yaratılmış oluyor” dedi.

Soyer’in siyasi mesajı ; “Asla teslim olmayacağız”

Gelecek kuşakların kaygı duymadan yaşayacağı bir düzenin kurulmasının mümkün olduğunu söyleyen Soyer, “8 sene içinde Seferihisar’ın birçok yerine lavanta yayılmaya başladı, yayıldıkça da katma değer artmaya başladı. Emin olun ki bu bereketli topraklar, üzerinde yaşayan herkesi çok daha fazla mutlu edebilir, gelecek kuşakları da mutlu etmeye doyurmaya yeter. Biz büyük bir yoksulluk çekiyoruz. Ne yazık ki çocuklarımızın geleceğinden kaygılıyız. Bu bir kader değil, mecburiyet değil. Başka türlüsü mümkün. Çocukların karnının doyduğu, annelerin babaların çocuklarının geleceğinden kaygı duymadığı bir ülke mümkün. Göreceksiniz, bu ülkeyi kuracağız. Kimse enseyi karartmasın mutlaka kuracağız. Asla teslim olmayacağız” dedi.

Lavanta tesisi bir sonra açılıyor müjdesi

Lavanta üreticileri için tesis müjdesi veren Başkan Tunç Soyer, “Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kooperatifin üretim alanında bir tesis kurduk, bu ay içinde bitiriyoruz ve açıyoruz. Lavantayı esansıyla, kolonyasıyla, sabunuyla çok daha iyi değerlendireceğimiz, sadece lavanta değil tıbbi aromatik bitkilerin hepsinin çalışmasını yapacağımız, sizin kullanımınıza açacağımız bir tesis. Ulamış’ta bu ay içinde açacağız ve lavantanızı çok daha güzel değerlendireceksiniz. Eğitimlerin verildiği deneme bahçelerinde üretim yapılabileceği, gençlere de istihdam sağlayacağı bir alan oldu” dedi.

Ayrıca 8.’si düzenlenen Lavanta Hasadına katılan vatandaşlara 20 bin lavanta fidesi dağıtıldı. Soyer’den üreticilere Ulamış’ta kurulan lavanta işleme tesisi müjdesi de verildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir