ORTODOKSLAR KİLİSE’DE İÇKİ İÇİLMESİNE TEPKİ

Ortodoks Cemaati Kilisede içki içilmesine tepki gösterdi, İzmir Büyükşehir Belediye ise açıklama, “burasını ücretli veya ücretsiz etkinliklere tahsis etmektedir.” Dedi.

İzmir’deki Rum Ortodoks Toplumu Başkanı Yorgo Teodoridis , Basmane’deki Aziz Vukolos Kilisesi‘nde Gaia Project adlı bir şirket tarafından düzenlenen bir parti organizasyonunda içki içildiğini, dans edildiğini, Hz. İsa figürünün parti mezesi yapıldığını belirterek  hazırladığı basın bildirisinde “İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi olarak kullanılan kilisemizde ve diğer mabetlerimizde düzenlenecek etkinliklerde dini duygularımıza daha fazla hassasiyet gösterilmesi için sizlerden ve yöneticilerimizden yardım istiyor, bir daha böyle bir duyarsızlığa maruz kalmamayı diliyoruz.” dedi.

Bildiriyi hiçbir yorum yapmadan gecenin belge niteliğindeki fotoğrafları ile birlikte aynen sunuyorum;

İZMİR RUM ORTODOKS TOPLUMU BASIN BİLDİRİSİ

Müslüman dostlarımız, Yahudi dostlarımız, Levanten dostlarımız, İzmirliler, Yerel ve Merkezi yöneticilerimiz MERHABA,

İlle de Türkçenin hiçbir dilde benzeri olmayan duygular, tınılar, renkler, kokular, ezgiler taşıyan sözcüğü MERHABA ile başlamak istedik. Önce MERHABA’da buluşup sonra da çok derin, çok tarifsiz kederimizi, incinmişliğimizi, hüznümüzü sizinle paylaşmak. Çünkü bizim birbirimizden başka kimsemiz yok.

Yüzlerce yıldır bu kadim şehirde birlikte yaşadık. Karşılıklı yanlışlarımız oldu, karşılıklı doğrularımız. Yanlışlarımızın bedellerini ödedik, doğrularımızın ödüllerini aldık. Karşılıklı olarak öğrendik birbirimizi saymayı. Çoğu kez zor oldu ama bu şehrin evlatları olarak yılmadan hep en baştan denedik birlikte yaşamayı.

Hanuka mumlarında, Noel ağacının altında, Paskalya yumurtasında, Kadir gecelerinde bu yurdun insanları için barış, huzur diledik. Her birimiz kendi inancımızın söylediği yoldan Tanrı’ya seslendik: bizi koru, rahmetini esirgeme üzerimizden. 

Ve şimdi kadim İzmir’in artık sayısı çok azalmış Rum çocukları olarak yaşadığımız derin acıyı paylaşmak için yine sizin sıcaklığınıza sığınıyoruz.

Dostlar, kardeşlerimiz; inancımızın mabetlerinden Aziz Vukolos Kilisesi‘nde Gaia Project adlı bir şirket tarafından düzenlenen bir parti organizasyonunda mabedimizde içki içilmiş, dans edilmiş, Hz. İsa figürümüz parti mezesi yapılmıştır. Bizler duygularımızı ifade edecek sözcükler bulamıyoruz. Boğazımıza oturan yumruyu çıkarıp konuşamıyoruz. Öte yandan, hiçbir şey söyleyemesek bile bizi anlayacağınıza inanıyoruz. Çünkü bugün bizim yaşadığımız şey tarih boyunca çeşitli din mensuplarının uğradığı çeşitli tacizlerden hiç farklı değil. İnsanoğlu hâlâ öğrenmeye çalışıyor diğerinin kutsalına saygıyı.

Kardeşlerimiz, tüm dinler kutsaldır. Tüm dinlerin mekanları kutsaldır. Tüm peygamberler kutsaldır ve kutsala nasıl davranılması gerektiği evrensel kurallarla belirlenmiştir. 1886’da inşa edilen Aziz Vukolos Kilisesi de tarih boyunca binlerce insanın derdine derman için, Tanrıya selam için, şükretmek için dua ettiği, sığındığı, aziz tuttuğu bir mekandır. Duvarları yakarışların, duaların izini taşır. İkonaları insanları iyiliğe çağırır yüzyıllardır.  Tıpkı camiler gibi, havralar gibi orası da Tanrının evidir. İyiliğin yuvasıdır.

Burada verilen partinin görsellerinin farklı dinlerden de olsa tüm İzmirlilerin yüreğini buracağına inancımız tam çünkü Hıristiyan olarak bizler bu görüntülerin camilerde, havralarda sergilenmesinden de çok yaralanırdık. Bizler Hz. İsa’ya layık görülen bu davranışın Hz. Muhammet ya da Hz. Musa’ya sergilenmesini de kabul edemezdik. Etmemeliyiz. Aksi taktirde insan olma halimiz zarar görür. Aksi taktirde barbarlaşırız.

Sevgili İzmir kardeşlerimiz, Ezan, Çan, Hazzan’ın yüzlerce yıldır yan yana Allaha yakardığı bu şehirde ilk kez yaşanan böyle bir olaydan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi olarak kullanılan kilisemizde ve diğer mabetlerimizde düzenlenecek etkinliklerde dini duygularımıza daha fazla hassasiyet gösterilmesi için sizlerden ve yöneticilerimizden yardım istiyor, bir daha böyle bir duyarsızlığa maruz kalmamayı diliyoruz.

Dostlukla, sevgiyle, minnetle ve her zaman birbirine saygılı bir yaşam umuduyla.

İzmir Rum Ortodoks Toplumu Adına,

Yorgo Teodoridis  Başkan

(Gztc esat Erçetingöz sayfasındsn)

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMADI İSE : ÜCRET KARŞILIĞI KİRALADIK

İzmir Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı.”burasını ücretli veya ücretsiz etkinliklere tahsis etmektedir).

Açıklamada; “Kamuoyuna,
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yıllında restore ederek kente kazandırdığı Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi kültür sanat, konser, toplantı etkinlerinde kullanılmaktadır.  
İzmir Büyükşehir Belediyesi zaman zaman burasını ücretli veya ücretsiz etkinliklere tahsis etmektedir. Bir ay önce (4 Haziran akşamı) kültür merkezinde, özel bir şirketin “Gençlik festivali” adıyla, içki satışı yapılmayacağı başvurusuyla gerçekleşen oganizasyon Konak Kaymakamlığı ve Emniyet’ten de izinlidir. Organizasyonun belediyemiz ile ilgisi yoktur. Kiralama şartlarına uymadığı gerekçesiyle tutanak düzenlenmiş, şirketin teminatı iade edilmemiştir.
1927 yılında Asar-ı Atika Müzesi olarak açılan daha sonra değişik amaçlarla kullanılan yapının tarihi geçmişine saygı gereği gerekli hassasiyet gösterilmektedir.
Bizimle ilgisi olmayan organizasyonun Rum Ortodoks Toplumu’nu incitmesinden son derece üzgünüz.
Açıldığından beri onlarca organizasyonun yapıldığı tarihi mekanın bundan sonraki etkinliklerde bu hassasiyetlere dikkat edilerek kullanımı konusunda gerekli özen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gösterilecektir.
Birkaç kez özel izinle burada ayin yapılması İzmir’de yüzlerce yıldır devam eden yerel hoşgörü ve anlayışın sonucudur. Bu hoşgörü ve anlayışın devamı konusunda bizim irademiz tamdır, herkesin de gerekli hassasiyet ve ihtimamı göstereceğine inanıyoruz.
Saygılarımızla…
İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir