DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI URLA’DA KUTLANDI

Urlalılar Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı gününde kutladı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü, İzmir’in turistik Urla ilçesinde 1 Temmuz 2023 günü düzenlenen tören ile kutlandı.

İlçenin İskele Mahallesi Limanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, CHP Urla İlçe Başkanı Av. Pelin Karasakal, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, Urla Motorlu Araçlar ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Günay Öz, Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şube Başkanı Enver Karanfil, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Urla Şube Başkanı Sibel Bavli, Eğitim-İş Urla Şube Başkanı Sevim Kaya, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Sibel Uyar ve vatandaşlar katıldı.

Deniz şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende STK’lar Koordinasyon Başkanı Veli Çıtak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Çıtak konuşmasında, “Kabotaj, bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. Açıklamadan da anlaşılacağı üzere bu tarihten önce limanlarımızı ve karasularımızı kullanma hakkı yabancılardaydı. Cumhuriyetin kuruluşuyla her alanda başlatılan millileşme limanlar ve deniz taşımacılığında da gerçekleşti ve çıkarılan yasayla bu konudaki bütün haklara Türkiye cumhuriyeti devleti sahip oldu.

Ulusal Bayramlar arasında yer alan Kabotaj Bayramı her yıl 1 Temmuz’da “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” adı altında çeşitli etkinlikler ile kutlanır. Türkiye’de 20 Nisan 1926’da TBMM tarafından kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 de yürürlüğe girmiştir” ifadelerini kullandı.

Urla Kent Konseyi Başkanı Emekli Dz. Yb. Hadi Başman Kabotaj ve Urla özelinde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tören, konuşmaların ardından, denize celenk atımıyla sona erdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir