BAYRAM TEDBİRLERİ ; 81 İLDE 15 KM’DE BİR TRAFİK EKİBİYLE YÜZ YÜZE İRTİBAT

KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ AÇIKLANDI, 81 İLDEN HER 15 KM’DE BİR EKİBİYLE YÜZ YÜZE İRTİBAT KURULMASI UYGULAMASI KARARI ALDI

İZMİR VALİLİĞİİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MEDYA BASIN HALKLA İLİŞKİLER VE PROTOKOL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE, KURBAN BAYRAMI TRAFİK, ASAYİŞ VE EMNİYET TEDBİRLERİ AÇIKLANDI.

Trafik, emniyet, asayiş, güvenlikle ilgili bayram tedbirleri, önlemleri için yapılan açıklamada; “Türkiye İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 il valiliğine gönderilen 2023 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri genelgesi kapsamında İzmir İl Emniyet Müdürlüğü trafik birimlerimiz olarak Bayram öncesi ve sürecince alınacak trafik tedbirleri planlanmıştır.

Bu kapsamda;, Vatandaşlarımızın bayram tatili süresince karayolu seyahatlerinde kullandıkları çevre yolları ve güzergahlarda gerçekleşen trafik kazaları ve trafik yoğunluğu analiz edilerek, (14) adet önemli tedbir noktası tespit edilmiştir.

İZMİR VE ÇEVRESİNDE, BELİRLENEN NOKTALAR

-Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu Kavşağı,

-Bornova Mezarlığı-Karaçam Köyü Karşısı Maliye noktası,

-Eski Foça Kavşağı,

-Dikili Kavşağı,

-Bergama ilçesi Sahilleraltı Kavşağı,

-Güzelbahçe İyte Kavşağı,

-Seferihisar Yelki Kavşağı,

-Selçuk Pamucak Kavşağı,

-Torbalı Ayrancılar Kavşağı,

-Bayındır-Tire Kavşağı,

-Halilbeyli Kavşağı,

-Beşyol Köyü Viyadük Altı,

-Çamlıçay Köprüsü mevkii,

-Sağlık Rampaları-Shell mevkiidir.

TRAFİK KURALARINA, İŞARET VE İŞARETÇİLERİNE UYUN

Belirtilen noktalarda trafik kazalarının önlemesi ve vatandaşlarımın huzurlu bir şekilde yolculuk edebilmeleri amacıyla 23 Haziran-03 Temmuz 2023 tarihlerinde 24 saat esasına göre sabit trafik  uygulaması yapılacaktır.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü trafik birimlerimizce halkımızın yoğun olarak bulunacağı AVM’ler, Mezarlık ziyaretlerinin yoğun olarak yapılacağı Mezarlıklar, Bayram Namazının kılınacağı Camiler ve kurban kesim yerleri başta olmak üzere ilimiz genelinde her gün (180) noktada (600) personel ile HER 15 KM’DE (1) EKİP olacak şekilde trafik tedbirleri alınacak olup, Kurban Bayramı süresince (1.262) trafik personelimiz aktif olarak görev yapacaktır.

BU YOLDA SANA ÇOK GÜVENİYORUZ”

Uygulamada görev alacak trafik ekiplerimiz Kurban Bayramında da trafikte emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulayacak ve denetimlerde, yol kullanıcılarını bilgilendirmeye yönelik materyallerin dağıtımı yapılacaktır. Bu Yolda Sana Çok Güveniyoruz mottosuyla hazırlanan afişler başta olmak üzere Bayramınız Kemerli  Olsun, Trafikte Her Yıl Daha İyiye, Kemerim Hep Aklımda, Yayalar Kırmızı Çizgimiz, Yol Ver Hayata  ve Bi Hareketine Bakar Hayat sloganları da sürücülerin ve yolcuların emniyet kemeri kullanma oranına artırmak amacıyla hatırlatıcı nitelikte kullanılacaktır.

 Trafik ekiplerimizin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacaktır.

Yüz Yüze İletişim Kurulacak

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü olarak denetimlerimizde, sürücü ve yolculara saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde bilgilendirme yapılarak işlemler en kısa sürede tamamlanacaktır. Sadece ihlal yapan taşıtların değil, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak

Yüz Yüze İletişim kurulacak noktalarda, Sürücüler; hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen veya geçmek üzere olanlara durarak yol vermeleri gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve her iki saatte bir on dakika mola verilerek dikkat ve  konsantrasyonlarının dağılmaması konusunda bilgilendirilecektir. ” Şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir