İKSEV, ECZACIBAŞI BESTE YARIŞMASININ BİRİNCİSİ ARDA İŞKOL

İKSEV’İN DÜZENLEDİĞİ 12. DR.NEJAT F. ECZACIBAŞI ULUSAL BESTE YARIŞMASI’NDA BİRİNCİLİĞİ ARDA İŞKOL’UN ESERİ KAZANDI

36. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ 12.DR. NEJAT ECZACIBAŞI ULUSAL BESTE YARIŞMASI KONSERİ İLE BAŞLADI

İKSEV, 12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Yarışmasında Birinciliği Arda İşkol’un eseri kazandı

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), düzenlediği 36. Uluslararası İzmir Festivali dün gece (2 Haziran 2023) Adnan Saygun Sanat ve Sempozyumu Merkezi (AASSM)’de yapılan 12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Final Konseri ile başladı. Konser öncesinde İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Festival destekçilerine teşekkür plaketlerini sundu.

 “Keman Konçertosu” dalında düzenlenen  “12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın ilk elemesinde, katılan eserler arasından Hasan Niyazi Tura ve Arda İşkol’un konçertoları finale kaldı.  Yarışma konserinde Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Hasan Niyazi Tura’nın konçertosunu keman sanatçısı Can Özhan, Arda İşkol’un eserini ise keman sanatçısı Özgecan Günöz seslendirdi. Dinleyicilerin, orkestranın ve seçici kurulun oylarıyla birinciliğe Arda İşkol’un konçertosu, ikinciliğe ise Hasan Niyazi Tura’nın eseri layık bulundu.

Konser sonrasında İşkol’un plaketini Şef Rengim Gökmen, Tura’nın plaketini ise 1. Ve 2. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal beste yarışması birincisi olan besteci Hasan Uçarsu verdi. İlk seslendirilişlerinde kaydedilen iki konçertonun CD’si İKSEV tarafından bastırılacak.

SIRA TEKFEN FİLARMONİ’DE

İKSEV’in Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana sponsorluğu, TEKFEN Vakfı, İzmir İtalya Konsolosluğu, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir Goethe Enstitüsü, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu ile Portekiz Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen 36. Uluslararası İzmir Festivali, 4 Haziran 2023 Pazar akşamı Efes Büyük Tiyatro’da TEKFEN Vakfı işbirliği ile yapılan TEKFEN Filarmoni konseriyle devam edecek.

Türkiye’nin sayılı özel sanat kurumlarından biri olan, temelleri 1992 yılında “Karadeniz Oda Orkestrası” olarak atılan Tekfen Filarmoni daimi şefleri Aziz Shokhakimov yönetiminde bu kez Efes Büyük Tiyatro’da olacak. Günümüzün başarılı genç solistleriyle çalışmaya özel bir önem veren Tekfen Filarmoni’ye, Efes Büyük Tiyatroda vereceği konserde genç kemancılarımız arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Veriko Tchumburidze solist olarak katılacak. 4 Haziran’da Saat 21.00’de başlayacak konserde Hasan Uçarsu’nun “Portreler” adlı orkestra süiti, Çaykovski’nin “Re Majör Keman Konçertosu” ve Zoltan Kodaly’nin “Galanta Dansları” seslendirilecek.

Konserin biletlerine Biletix’ten ulaşmak mümkün olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Efes Büyük Tiyatro’da yapılacak konser için ücretsiz ulaşım desteği verecek. Belediye otobüsleri konser günü saat 18.00 ve 18.30 arasında DEÜ. Sabancı Kültür Merkezi’nin Mithatpaşa Caddesi tarafındaki kapısı önünden doldukça hareket edecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir