EGE ÜNİVERSİTESİ İLE AZERBAYCAN, AR-GE VE İNOVASYON İŞ BİRLİĞİ

Ege Üniversitesinden Azerbaycan Tarım Bakanlığına Ar- Ge ve inovasyon desteği

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a giden Ege Üniversitesi Rektörü Prof Dr Necdet Budak, Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov’u ziyaret etti Rektör Prof Dr Budak, “Ar- Ge ve inovasyon desteği ile insan kaynağı ve altyapımızı Azerbaycan’ın kamu ve özel sektörü ile paylaşıyoruz.” Dedi.

Ege Üniversitesinin akademi dünyasına kazandırdığı ve model olan İkili Diploma Programında işbirliği ağı genişliyor. Akademik iş birliklerini güçlendirmek amacıyla Azerbaycan’da temaslarını sürdüren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov’u ziyaret etti.

İNEVASYON VE İNSAN KAYNAĞIMIZI PAYLAŞIYORUZ

Rektör Budak, “Uluslararasılaşma hedeflerimiz doğrultusunda başta Azerbaycan yükseköğretim kurumları olmak üzere Tarım Bakanlığı ile iş birliği yapıyoruz.  Ar- Ge ve inovasyon desteği ile insan kaynağı ve altyapımızı Azerbaycan’ın kamu ve özel sektörü ile paylaşıyoruz. Gönül coğrafyamız ile bilimsel çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz ” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  akademik iş birliklerini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği Azerbaycan temaslarının üçüncü gününde Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov’u makamında ziyaret etti. Prof. Dr. Budak, beraberindeki Ege Üniversitesi heyetiyle birlikte Tarım Bakanı Memmedov’a üniversitenin çalışmaları ve iki ülke arasında yürütülen ikili diploma programı ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Memmedov’la verimli bir toplantı geçirdiklerini belirten Prof. Dr. Budak, “Tek Millet, İki Devlet şiarıyla; kardeş Azerbaycan ile güçlü akademik iş birliklerimiz ve yakın bağlarımızın sonucunda Sayın Mecnun Memmedov’un nezdinde takdir görmekten büyük gurur ve onur duyduk. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda; Azerbaycan tarım politikası, ortak Ar-Ge çalışmaları ve bunlara yönelik politika çözümleri, iki kardeş ülke arasındaki iş birliği olanakları ve devam eden Ziraat Fakültesi ikili diploma programı gibi konularda istişarelerde bulunduk” dedi.

Prof. Dr. Budak, “Uluslararasılaşma stratejimiz kapsamında sürdürdüğümüz çalışmaların takdir görmesi, bu çalışmaların ulusal arenadaki değerini ve önemini bir kez daha ortaya koydu. Her zaman desteklerini esirgemeyeceklerini ifade eden Sayın Mecnun Memmedov’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov ise Prof. Dr. Budak ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

İkili diploma anlaşmalarına bir yenisi daha eklendi

Ege Üniversitesi heyeti, Bakanlık ziyaretinin ardından Azerbaycan İktisat Üniversitesini ziyaret ederek ikili diploma programlarına bir yenisini daha ekledi. İki üniversite, Gıda Mühendisliği alanında ortak diploma programını hayata geçirmek adına protokol imzaladı. İmzalanan protokol ile birlikte eğitimlerin 2023-2024 akademik yılı güz yarıyılında başlayacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Kardeş ülke Azerbaycan ile yeni bir iş birliği içerisinde olmanın heyecanını yaşıyoruz. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda gönül coğrafyamıza yaptığımız açılım büyüyerek devam edecek. Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanında yaptığımız bu iş birliği protokolünün her iki ülke ve üniversite için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve üniversite heyeti, günün son ziyaretini ise Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’ya yaptı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir