DÜNYA SÜT GÜNÜ’NDE KARŞIYAKA’DA ETKİNLİK

Dünya Süt günü Karşıyaka’da da kutlandı

“Dünya Süt Günü” Karşıyaka’da öğrencilere süt dağıtılarak kutlandı.

“Dünya Süt Günü” nedeniyle Karşıyaka İlçe Tarım ve Orman müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim tarafından Karşıyaka Atatürk ilkokulunda bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, İlçe Tarım Orman Müdürü Bülent Üngür, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Kaçanoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cenk Benli, okul müdürü Hatice Akalın, öğretmenler, İlçe Tarım Orman Müdürlüğü çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için …

Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir her yaşta insana süt içme alışkanlığı kazandırılması, sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza süt içme alışkanlığı kazandırmalıyız dedi.

Burada yapılan konuşmalarda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun almış olduğu karar ile 1 Haziran tarihi tüm Dünya’da “Dünya Süt Günü” olarak kutlandığı belirtildi.

İlçe Tarım Orman Müdürü Bülent Üngür Sütün önemini vurgulamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Gününde farklı ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirterek şunları söyledi. “Bugün aynı zamanda süt ürünlerinin sağlıklı beslenme, gıda üretimindeki yeri ile istihdama ve üretime olan katkısı hatırlatılıyor. Doğanın “Beyaz Mucizesi” olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7’den 70 e her bireyin bünyesi için gerekli olan tüm besinleri dengeli olarak içinde barındıran, vazgeçilmez tek besin maddesidir. 1 litre sütte bulunan kalsiyum; 10 kg et ve 5 kg ekmekte bulunan kalsiyuma eşdeğer miktardadır.”

Yapılan törenin ardından Kaymakam Demir ve beraberindekiler öğrencilere süt dağıtttı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir