KESTELLİ, CUMHURBAŞKANI SAYIN ERDOĞAN’I TEBRİK EDİYORUM

İzmir Ticaret Borsası (İTB), 2023 Mayıs ayı 9 sayılı olağan meclis toplantısı İzQ Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, demokrasi tarihi için çok önemli bir seçim sürecini daha olgunlukla geride bırakmış bulunuyor. Çok yüksek bir katılım oranıyla ve olaysız geçen iki turlu seçim sürecine katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Yüzde 52 oy oranıyla ve yaklaşık 28 milyon seçmenin teveccühüyle yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Sonuçların ülkemiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.

Kestelli, sonuçlara herkesin kayıtsız şartsız saygı duyması, demokrasinin gerektiğini söyledi.

Ekonomi dünyasına da dikkati de çeken İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Unutmayalım ki yeni dönemde beklentilerimiz de çözüm bekleyen sorunlarımız da bir hayli fazla. İş dünyası olarak bizler, ülkenin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye dönmesini, belirsizliklerin hızla giderilmesini, zorlanan makro dengelerin sürdürülebilir bir dengeye oturtulmasını, seçim sürecinde verilen vaatlerin maliyet ve finansmanının şeffaf bir şekilde ortaya konmasını bekliyoruz.”

Türkiye artık bir reform seferberliğine girmeye mecburdur.

Kesteli, “Hedefi sürdürülebilir yüksek büyüme olan yapısal adımlar ivedilikle atılmalıdır. Deprem bölgesinde mağduriyetlerin giderilerek hayatın bir an önce eski ritmine kavuşturulması elzemdir. Dahası, ülkenin bir an önce seçim kutuplaşmasından sıyrılıp düzensiz göç başta olmak üzere güvenliğimizi ve sosyal dengemizi zorlayan problemlerini çözme ihtiyacı vardır. Cumhuriyetimizin 100. yılında ekonomiden turizme, sanattan spora her alanda kazananın Türkiye olması en büyük arzumuzdur. Seçmen, Türkiye Yüzyılı vaadinin bir an önce gerçekleşmesi için hızlı çözümler bekler. Bunun gereğini yerine getirmek için hükümet başta olmak üzere demokratik düzenin tüm bileşenleri üzerine düşeni yerine getirmek için çalışmalıdır.. İzmir Ticaret Borsası olarak biz bu yolda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındayız.”

Seçim yarışı bitti, şimdi hayatın gerçeklerine dönme vakti.

Işınsu Kestelli, “Dünyamızın karşı karşıya olduğu önemli zorluklardan birisi küresel iklim değişikliğinin neden olduğu çevresel, sosyal ve ekonomik sorunlar. İklim değişikliği ile mücadeledeki temel hedef sera gazı emisyonlarının azaltılması. 2021 yılı verilerine göre ülkemizde toplam 564 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonu söz konusu. Bunun yüzde 71’i enerji sektörü, yüzde 13’ü endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, yüzde 13’ü tarım ve yüzde 3’ü atık sektörlerinin emisyonlarından oluşuyor. Dolayısıyla küresel iklim değişikliği ile mücadelede tarım sektörüne de önemli sorumluluklar düşüyor. Paris Anlaşması kapsamında verilen Ulusal Katkı Beyanımızda tarım sektöründe sera gazı azaltımı için yapacaklarımızda belirlenmiş durumda.

  • Hayvancılık sektöründeki yetiştiricilik uygulamalarının iyileştirilmesi ve metan emisyonlarının kontrol altına alınması,
  • Toprakların korunması ve rehabilitasyonu,
  • Gübre kullanım uygulamalarının iyileştirilmesi,
  • Su kaynaklarının uygun kullanımı,
  • Ve yeni yöntem ve teknolojilerin hayata geçirilmesi, azaltım politikalarının ana başlıkları.

Küresel iklim değişikliği ile mücadeledeki bu süreç sadece tarımsal üretimi değil, dolaylı olarak tarım ürünleri ticaretini de etkileyecek. Dolayısıyla geleceğe ilişkin tüm planlarımızda firma olarak kendi iş süreçlerimizin yanı sıra hammadde temin ettiğimiz tarımsal üretim süreçlerindeki gelişmeleri de yakından takip etmek zorunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Tarımsal üretimde yeni sezon faaliyetlerinin arttığı, üreticilerimizin tarlada, bağda, bahçede işlerinin yoğunlaştığı bir dönemdeyiz.

Kestelli, “Bahar aylarının yağışlı geçmesi, kuraklığın en önemli sorun olduğu bu dönemde üreticilerimizi bir nebze de olsa rahatlattı. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre nisan ayında metrekareye 87 kilogram yağmur yağdı. Bu yağış miktarı; son 30 yıl ortalamasının yüzde 51, geçen yıl nisan ay yağış miktarının ise yüzde 254 üzerinde.”

Bu demek değil ki kuraklık sona erdi, tehlike geçti.

“Hâlâ barajlarımızın eksik dolulukta olduğunu, yeraltı su seviyelerimizin her geçen gün azaldığını unutmamalı, küresel ısınma ile mücadeleye taviz vermeden devam etmeliyiz.” Şeklinde konuşan Kestelli, “Borsa olarak biz de bu dönemde arazi çalışmalarımıza yoğun bir şekilde başladık. Bildiğiniz gibi özellikle üzüm, incir gibi geleneksel ürünlerimizde Ziraat Mühendisi uzmanımız Bilge Bey uzun yıllardır saha çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu çalışma ile Borsa üyelerimizi ürün gelişimi konusunda, üreticilerimizi ise doğru uygulamalar konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ekibimize bu yıl bir ziraat mühendisi arkadaşımız daha katıldı ve geçtiğimiz hafta ürün ve arazi incelemelerine başladılar. Çekirdeksiz üzüm üretim alanlarında, 10 ilçede, 237 farklı lokasyonda ve 948 bağda teknik incelemelerde bulunarak hazırlanan rapor üyelerimize gönderilmiştir. Özetle şu an için çekirdeksiz üzümde hastalık ve zararlı bakımından herhangi bir salgın durumunun olmadığı ve salkım doğuş ve gelişimlerinin iyi olduğu tespit edilmiştir.”

Üzüm çuvala girmeden ne olacağı belli olmaz

Kestelli, “Umarım tüm üretim sezonu uygun şartlarda devam eder ve hem miktar hem de kalite açısından güzel bir sezon yaşarız. Uzmanlarımız tüm sezon boyunca incir, pamuk ve zeytinde de saha çalışmaları yaparak raporlarını hazırlayacaklar ve bizleri bilgilendirmeye devam edecekler.

İKİ GÜZEL PROJEMİZİN HABERİNİ VERİYORUM

Kestelli, “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi projemizle ilgili güzel bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarım teknolojisi geliştiren girişimci ve şirketlerin yer alacağı merkezimizin inşaatı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İTTM’de yer alacak işletmelerin birçoğu yeni kurulmuş start-up firmalar olacağı için desteğe ihtiyaçları olacak. Çeşitli vergi destekleri sağlayacak TEKMER statüsü alınması amacıyla KOSGEB’e yaptığımız proje başvurumuz geçtiğimiz günlerde onaylandı. TEKMER statüsü sayesinde İTTM bünyesinde faaliyet gösterecek olan girişimciler ve işletmeler 5746 sayılı “Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun” kapsamındaki

  • Sigorta prim desteği,
  • Kurumlar vergisi ARGE & Tasarım indirimi,
  • Gelir vergisi stopajı teşviki,
  • Damga vergisi istisnası,
  • Gümrük vergisi istisnası desteklerinden faydalanabilecekler.

Ayrıca, proje onayıyla İTTM’ye 5,8 milyon TL hibe katkısı da sağlandığı bilgisini paylaşmak istiyorum. Bu vesileyle projede emeği geçen tüm ekibimize teşekkürlerimizi sunuyorum.

Diğer önemli bir gelişme de Ege Gastronomi Projemiz ile ilgili. Çeşme Belediyesi’nin destekleri ile gastronomi projesinin pilot çalışmasını Alaçatıdaki “deneyim merkezinden” başlatacağız. Deneyim merkezinde, tadım etkinlikleri, eğitimler ve Ege Gastronomi projesi ile ilgili çalışmaların tanıtımını yürüteceğiz. 2 Haziran’da resmi açılışını yaptıktan sonra, haziran ayındaki meclisimizi de Alaçatı’da yaparak, çalışmaları yerinde sizlere aktarabileceğiz. Mekanın kişi sayısı kısıtlı olduğu için çeşitli dönemlere bölünmüş şekilde gastronomi/ Alaçatı’nın lansmanı gerçekleştirilecek. Gastronomi / Alaçatı ve Vakfımız sosyal medya hesaplarından program ve etkinliklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, Borsa Vakfımız tarafından 14 Haziran tarihinde ilk eğitimi düzenleyeceğimiz bilgisini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğitmen İhsan Ataöv tarafından verilecek “Kurumsal Temsil ve Protokol Yönetimi Eğitimi’ne üye firmalarımızın da katılımlarını bekliyoruz. Sözlerime son verirken yaz mevsiminin ülkemize ve kentimize bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyor; yılın ikinci yarısı için hepimize kolaylıklar diliyor ve saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir