19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANIYOR

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMA TÖRENLERİ 18 MAYIS’TA GECE FENER ALAYLARI İLE BAŞLADI. TÖRENLER 19 MAYIS’TA GÜNDÜZ DE ÇELENK KONULMASI VE RESMİ GEÇİTLER İLE DEVAM EDİYOR.

Tüm Türkiye ve dış temsilciliklerde olduğu gibi İzmir’de de 19 Mayıs 2023 Cuma günü Konak İlçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda başladı.

Tören Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından tüm devlet büyükleri ve şehitlerimiz adına Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından bayrakların göndere çekilmesiyle sona erdi.

KUTLAMA TÖRENİ

Metropol Konak ilçesi Cumhuriyet Meydanındaki saat 10.00’da devam eden törenler; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, il protokolünün ve vatandaşların katılımıyla; Bando eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile şanlı Türk bayrağın göndere çekilmesiyle başladı.

Ardından protokol konuşmaları, mesajların, şiirler ile Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunması, Gençliğin Ata’ya Cevabının öğrenci ve sporcular tarafından seslendirmesi ile devam etti.

RESMİ TÖRENLER

İzmir’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’daki resmi törenle başladı. Gençler gösterileri ile izleyenleri büyüledi. Ellerinde bayraklarla meydanı dolduran vatandaşlar 19 Mayıs coşkusuna ortak oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ile eşi Asuman Yeni, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Program, bir birinden renkli gösterilere sahne oldu. Ellerinde Türk bayrakları ile alanı dolduran yurttaşlar da 19 Mayıs coşkusuna ortak oldu.

“Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanet”
Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra konuşma yapan İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, sözlerine depremlerde hayatını kaybedenleri anarak başladı. 19 Mayıs’ta Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılmasıyla birlikte dalga dalga tüm yurda yayıldığını söyledi. Eskici, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde milli egemenlik ilkesi ile birlik ve bütünlüğün sağması için çarenin ancak millette olduğunun tescillendiğini vurgulayarak, “Büyük ve itibarlı bir ülkede yaşıyoruz. Binlerce şehit vererek büyük özenle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gençlere emanet” dedi.

Gösteriler büyüledi
Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu. Halk oyunları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcularının tekvando gösterilerinin ardından engelsiz vals gösterisi izleyenleri büyüledi. Milli sporcuların gösterisi ise büyük ilgi gördü. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Türk Telekom binasından dev bir Türk Bayrağı ile metrelerce aşağı inen dağcılar ile “Anadan Ataya” sloganıyla Körfez’den kanoyla Cumhuriyet Meydanı’na gelen sporculara çiçek verdi.

Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından öğrencilerin tarafından hazırlanan halk oyunları ve spor gösterileri ile sona erdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir