UNESCO DÜNYA MİRASI EFES’TE 2500 YIL SONRA KAYIKLA GEZİNTİYE ÇIKMAK

İzmir’in tarihi Selçuk (Efes Selçuk) ilçesinde dünyaca ünlü eski tarihi Efes tarihi UNESCO mirası arenasında denize ulşarak kayıklarla gezilecek.

Efes Antik Kanal projesinde geri sayım başladı, Yüzde 99’u tamamlandı. 2500 yıl sonra antik kanalda kayıklarla denize ulaşıp gezintiye çıkılacak.

İzmir’in Selçuk ilçesindeki, UNESCO Dünya Mirası listesine bulunan Efes Antik kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etabı ay sonunda tamamlanıyor. Şantiye sahasındaki çalışmaların son durumunu şantiye sahasında inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, projede yüzde 99 fiziki gerçekleşme oranına ulaştıklarını söyledi.

Çalışmaların mayıs ayı başında tamamlanacağını açıkladı. Ve bir hayal gerçek oluyor..Başkaban Binali Yıldırım’ın “35 İzmir” Projesi arasında yer alan Efes Antik Kenti’nin ilk etabı ay sonunda tamamlanıyor.

  “UNESCO Dünya Mirası” listesindeki Efes Antik Kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturmayı hedefleyen projenin son durumunu yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, çalışmaların % 99’ünün tamamlandığını açıkladı.

DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan “ Projenin ilk etabı kapsamında Pamucak sahili ile İzmir-Kuşadası yolu arasına kanal girişi ile 250 metre uzunluğunda 100 metre genişliğinde bir yat limanı inşa ediyoruz.  Proje için bölgeye 1430 fore kazık çaktık.112 Ano imalatını tamamladık. 10 bin m2’lik mermer kaplama işinin ise 9000 bin m2’lik kısmını bitirdik. Mayıs başında projenin ilk etabını bitireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

Proje 2 etaptan oluşuyor

 Efes Antik Kentini yeniden denizle buluşturacak proje 2 etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, 600 mt uzunluğunda giriş kanalı ve yat limanı inşa edecek. İkinci etapta ise Pamucak sahilinden Efes Limanına kadar ki alan temizlenecek kanal boyunca tarihi dokuya uygun kesme taşlar döşenecek. Daha sonra çevre düzenlemesi yapılacak.

Efes’e 2500 yıl sonra teknelerle yolculuk edilecek

Efes Antik Kenti ve limanı binlerce yıl batı ve doğu kültürlerinin kesiştiği kral yolunun başlangıç noktasında yer alıyordu. Ancak Küçük Menderes ve Marnas Çayının getirdiği alivyonlar nedeniyle 2500 yıl içerisinde denizden 9 km kadar uzaklaştı ve antik kent bugünkü halini aldı. Proje tamamlandığın 2500 yıl sonra antik kente, özel teknelerle yeniden yolculuk yapılma şansı doğacak. Efes’e gelen turist sayısı her yıl artacak. Efes Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir