İKÇÜ İLE İAOSB TEKNOPARK İÇİN TEKRAR GÖRÜŞECEK

TEKNOPARK NEDİR? İZMİR’DE TEKNOPARK VAR MI? TÜRKİYE’DE KAÇ TANE VAR?

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ‘den İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kuruluna Tebrik Ziyareti

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Cenk Karace’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Karace ve yönetim kurulu üyelerini tebrik eden Rektör Prof. Dr.Köse’ye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu ve Genel Sekreter Nurettin Memur eşlik etti.

Ziyarette, İAOSB Başkanı Cenk Karace’nin yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem İnam, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, Yönetim Kurulu Üyesi Fesih Demirer, İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azad Yeşil, İAOSB Müdürü Doğan Hüner, Müdür Yardımcısı Pınar Çakmakoğlu da hazır bulundu.

Üniversite ile Sanayi Arasındaki Duvarları Kaldırmalıyız

Başkan Karace’yi ve ekibini tebrik ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, göreve başladığı ilk günden itibaren paydaş katılımına önem veren bir anlayışla yönetme gayreti içinde olduğunu kaydetti. Üniversitelerin paydaşları ile sürekli ilişki içinde olmasının önemli olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Köse, toplum ile birlikte gelişen, büyüyen ve sinerji oluşturan bir yapı için İAOSB ve İKÇÜ arasında kurulan sağlam köprünün örnek teşkil edebileceğini söyledi.

İAOSB gibi büyük bir organizasyon ile komşu olan, iki sanayi arasında kilit bir noktada konumlanan İKÇÜ olarak büyük hedeflerin birlik ruhu ile başarılacağına inandıklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Köse: “Güçlü bir mühendislik fakültesine sahibiz. Özellikle mühendislik ve sağlık bilimleri alanlarında bölgede yakın iş birliklerini hedefliyoruz. Sayın Başkan Karace’nin yönetim kurulu başkanı olduğu firma ile yakın iş birlikleri içindeydik. Fakültemizin çok sayıda öğrencisine staj imkânı sağlıyorlar. Kendileri ile İAOSB Yönetim Kurulu Başkanlığı sırasında da yakın iletişim ve iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum. Benim bakış açımda bizler birlikte çalışabildiğimizde, aynı amaca odaklı bakabildiğimizde ve iki tarafın da kazanacağı yapıları inşa edebildiğimizde başarılı olabiliriz. Aramızdaki görünmeyen düşünsel duvarları kaldırmalı, güçlerimizi birleştirmeli ve ülkemizin oyun kurucu olması hedefine birlikte katkı sunmalıyız” dedi.

Teknopark’ın İçinde Olmak İstiyoruz   

İKÇÜ heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti paylaşan Yeni Başkanı Cenk Karace, İAOSB’nin İzmir’in en büyük organize sanayi bölgesi olduğunu ve sınır komşularının İKÇÜ olmasından memnun olduklarını söyledi.

Akademik bilginin rekabet ve gelişme açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Başkan Karace “Bildiğiniz üzere göreve yeni başladık. Rektör Hocamızın da söylediği gibi İKÇÜ ile yakın iletişim halindeydik. İKÇÜ’nün başarılı öğrencilerinden oldukça memnunum. Yeni dönemde de iki büyük kurum arasında tarafların yararına büyük işler yapılabilir. Önemli olan bu iş birleşiklerine istekli olmamız. Ülkemizin geleceği için nitelikli işgücü çok yetiştirmek kritik önem sahip. Staj konusunu özellikle önemsiyorum. Bizim gelip deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz, sizlerin akademik anlamda yol göstereceği etkileşime dayalı bir yapı; kentimize, bölgemize ve nihayetinde ülkemize önemli katkılarda bulunacaktır. Staj ve Ar-Ge başta olmak üzere tüm hususlarda birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyarız. Özellikle Teknopark konusunda büyük bir heyecana sahibiz ve bizim katkı vereceğimiz süreçlerin içinde sonuna kadar olmak isteriz. Teknopark, Ar-Ge Merkezi kurmak, home office gibi yapıları inşa etmek bizim öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ar-Ge konusunda üniversitelerle birlikte çalışmanın tüm avantajlarını üyelerimize sunmak için artık beklememek gerektiğine inanıyorum. Bu konuda tarafların teknik boyutta ivedilikle bir araya gelmesini öneriyorum” diye konuştu.

Teknopark İçin Tekrar Görüşülecek

İKÇÜ tarafından hazırlanan “Çaka Bey’den Günümüze İzmir” adlı dört ciltlik eserin Rektör Köse tarafından Başkan Karace’ye takdimi ile sona eren ziyarette, tarafların teknik çalışmalarını iki hafta içinde tamamlaması ve tekrar bir araya gelinmesi kararı üzerinde uzlaşıldı. Tahsisi yapılan arazinin durumu, ortaklık yapısının netleştirilmesi, binanın nitelikleri ve diğer teknik hususların detaylarına ilişkin ön çalışmaların yapılmasının ardından yapılacak yeni toplantıda iş birliği ile ilgili kararların netleşmesi bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir