SGK İL MÜDÜRÜ, EYT İLE KALİFİYELİ İNSANLARIN DA EMEKLİ OLACAĞINI İDDİA ETTİ

SGK İzmir İl Müdürü, EYT eleştirisi: Cumhuriyet tarihinin en büyük hatalarından biri iddiasında bulundu.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ocak ayı meclis toplantısı İzmir Ticaret Odası İnovasyon Merkezi İzQ’da düzenlendi. İTB’ Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer’in açılış konuşması ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin konuşmalarıyla başladı.

İzmir Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Yavuz Kurt’ta misafir olarak katıldığı İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ocak ayı meclis toplantısında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesinin ‘Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük hatalardan’ olduğunu belirten Kurt, “1.90’lık adamı, 46 yaşında emekli edemezsiniz, çok üzülüyorum.” Dedi.

İTB üyelerinin konuğu olarak toplantıya katılan İzmir Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Yavuz Kurt, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasını eleştirdi.

“Sadece yaş şartı kalkıyor” diyen Kurt, “EYT kapsamında emekli olacak olan çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi teşviki geliyor. Kıdem tazminatı tabanı 19 bin 982 lira. Emeklilik, dolayısıyla işinden ayrılmak isteyen işçiler olursa çalıştığı yıl çarpı 19 bin 982 üzerinden ödenmesi gerekiyor. EYT yasa düzenlemesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük hatalardan biridir. EYT siyaset üstü olması gereken bir konuydu, politik bir malzeme yapılmamalıydı.” Şeklinde iddalarda da bulundu.

Eğitime ayrılan bürtçeyi de eleştiren SGK İl Müdürü Kurt, “Türkiye gibi gelişme yolunda olan ülkeler için para çok kıymetli. 2023 bütçesi hazırlanırken, eğitime harcanacak para olarak 685 milyar lira öngörülmüştür. Bu 435 milyara düştü. Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik büyümesi için iki şey nedir deseler, biri eğitim harcamalarıdır, diğeri yatırım harcamalarıdır. Eğitim bütçesinden tasarruf ettik. EYT’lilerin neden bu kadar istekli olduklarını bir EYT’li olarak anlayamıyorum. 45 yaşındayım, önümüzdeki sene Mart ayında emekli maaşı alarak emekliliği hak ediyorum. 1.90’lık adamı, 46 yaşında emekli edemezsiniz. Çok üzülüyorum ama üzerine söyleyecek bir şeyim yok.” Şeklinde kalifiyeli insanlarında emekli olacağınını, vatadaşların mağdur olacağı gibi fadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir