SP’Lİ AYDIN : ATEŞ TOPU BÜYÜK, İMECE YAPMAK ZORUNDAYIZ

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın, “Yukarıda siyasal ittifak, aşağıda seçmen işbirliği ve Ateş topu büyük, imece yapmak zorundayız.” Dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birol Aydın, “Cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacaksınız diye soruyorlar. Şunu net ve isimden bağımsız olarak söylüyorum. 6’lı masanın göstereceği aday her geçen gün puanını artırarak devam ediyor. Aday, masayla uyumlu çalışacak, 85 milyon insanımızı kucaklayacak, 6’lı masa hukukuna ve ortak politika metinlerine sadık kalacak, istişare sürecini önceleyecek bir cumhurbaşkanı adayı olacak ve bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak.” dedi.  

SAADET PARTİSİ KARŞIYAKA İLÇE KONGRESİ

İzmir’de partisinin Karşıyaka İlçe Kongresi’nde konuşan Aydın, Türkiye’nin 3,5 ay sonra tarihinin en önemli seçimlerinden birini gerçekleştireceğini belirterek, “Bir ekonomik yıkımla karşı karşıyayız. Her gelen yıl ya da ay, bir önceki yıl ya da ayı aratır halde. Tersine bir kötüleşme süreci yaşıyoruz. İnsanlarımızın bir vatandaş vasfı var, bir de seçmen vasfı var. İktidar partisi insanlarımızın bu seçmen vasfını yani sandığa yansıma, oy alma kaygısını önceleyerek müjdeler verişini görüyoruz. Çıkmayacak denilen EYT bile insanımıza seçmen olarak bakıldığı zaman çıkarılabiliyor. Gazlar bile seçim vaktinde çıkıyor. İnsanların konut sahibi olabilmesi ancak seçmen vasfıyla muhatap alınınca olabiliyor. Ülkemizde ahlaki ve manevi bir tahribat var. 20 yıl süreyle adalet, dürüstlük en çok tedavülde ama kamu yönetimimizde bu değerler en uzakta. Hırsızlığın, rüşvetin, iltimasın, adam kayırmanın, israfın kanıksandığı bir dönemde yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dış politikada keskin dönüşler yapılıyor

Dış politikada bir çizgi tutturulamadığını kaydeden Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, “Dostumuz kim, düşmanımız kim, bugün dost olduklarımızla yarın düşman mı olacağız, bugün düşman olduklarımızla yarın dost mu olacağız, bu iki git gel arasında ülke ve millet olarak maddi ve manevi tahribata uğruyoruz. Ülkelerle münasebetlere bakınız, o kadar keskin dönüşler yaşıyoruz ki. İktidar, dün bir araya gelmemek üzere ahitleşip meydan okuyuşlarına alkış ve takdir istedi. Aradan şu kadar zaman geçiyor, büyük bedeller ödendikten sonra o bir araya gelinmesi mümkün olmayacak insanlarla bir araya gelip el sıkışma ortamında da yine alkış istiyor.” diye konuştu.

Anayasa açıkça çiğneniyor

Adalette ve hukukta büyük bir keyfilik ve hoyratlık yaşandığına dikkat çeken Birol Aydın, şunları dile getirdi: “Yargıyı ve adaleti bir kılıç gibi kullanmak, bizim gibi ülkelere has olsa gerek. Anayasanın çok açık hükümleri çiğneniyor. Ve bu da normal görülüyor. Bu anlayış düpedüz bedeviliktir, magandalıktır. ‘Bir kişi en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir’. Bu kadar açık, bu kadar net. Anayasa maddesi var, yoruma mahal yok. Bu kadar keyfiliğin ve hoyratlığın, bu kadar hukuk tanımazlığın olduğu yere yabancı yatırımcı gelir mi? Sermaye sahipleri üretime yönelik yatırım yaparlar mı?”

Bu yükün altından tek siyasi parti kalkamaz

Bir felaketin eşiğine doğru yol alındığını vurgulayan Saadet Partili Aydın, “Ateş topu o kadar büyüdü ki, yönetimi devralacak olan bizlerin kucağına büyük bir ateş topu geliyor. Bu devasa yükün altından bir tek siyasi partinin gelmesi mümkün olamayacak hale geldi. Bir taraftan seçim kanunundaki zaruret, öbür taraftan Türkiye’nin devasa sorunları, 6 siyasi partinin bir araya gelmesini zorunlu kıldı. Tabiri caizse, sorunlar büyük, zaman dar, imece yapmak zorundayız. Yukarıda bir siyasal ittifak var, aşağıda da seçmen işbirliği olacak. Türkiye’nin süratle toparlanmaya ihtiyacı var. Süratle özgürlüğün, adaletin, ahlakın, doğru yatırımın, sürekli üretimin, yaygın kalkınmanın, adil bölüşümün, birlikte yaşama bilincinin, şeffaflık ve denetim mekanizmasının temin edilmesine ihtiyaç var.” dedi.

Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacağı sorusunu hatırlatan Aydın, şöyle devam etti: “Şunu net ve isimden bağımsız olarak söylüyorum. 6’lı masanın göstereceği aday her geçen gün puanını artırarak devam ediyor. Aday, masayla uyumlu çalışacak, 85 milyon insanımızı kucaklayacak, 6’lı masa hukukuna ve ortak politika metinlerine sadık kalacak, istişare sürecini önceleyecek bir cumhurbaşkanı adayı olacak ve bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak.”

Karşıyaka Kongresi’nde mevcut başkan Ali İmral güven tazeleyerek yeniden seçildi. Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongreye İl Başkanı Mustafa Erduran, çeşitli siyasi partilerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda partili katıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir