İMAR BARIŞI MAĞDURLARI İZMİR’DEN SESLENDİ

İmar Barışı Mağdurları İzmir’den ses verdi: “İptal edilen yapı kayıt belgelerimizi istiyoruz”, “Yeni İmar Barışı yasası ile mağduriyetler giderilmeli”

İmar Barışı Mağdurları düzenledikleri basın açıklaması ile yaşadıkları mağduriyetleri anlattılar. Konak Meydanı’nda bir araya gelen İmar Barışı Mağdurları Platformu üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında 2018 yılında yapılan imar barışı sonrası aldıkları yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesi ile yaşadıkları sorunları anlatarak bu iptallerin son bulmasını ve haklarının iadesini istediler.

Konak Meydanı’nda toplanarak hazırladıkları basın açıklamasını okuyan İmar Barışı Mağdurları Platformu Basın Sözcüsü Sevda Akyürek, bugün imar barışı mağdurları olarak toplanma sebeplerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasından sonra çektikleri sıkıntıları yetkili ve etkili kişilere duyurmak olduğunu söyledi.

Akyürek: ‘Yapı kayıt belgelerimiz haksız yere iptal edildi”

Bu yasa kapsamında kendi tapulu arazi ve yapılar üzerine barınmak için kendi yuvalarını yaptıklarını, ne devletin hazine arazisini ne de başka bir kişinin hakkını işgal ettiklerini söyleyen Akyürek, “Devletimizin çıkarmış olduğu imar yasasına dayanarak E-Devlet üzerinden başvurumuzu yaptıktan sonra bize tahakkuk ettirilen ücreti de devletimizin kasasına yatırdık. Bir iki gün içinde ilgili bakanlık bizlere yapı kayıt belgesi verdi. Ancak daha sonra bu belgeler iptal edildi. Ceza, dava ve yıkımlarla karşı karşıya kaldık” dedi. Bu soruna ivedilikle çözüm bulunmasını isteyen Akyürek, yeni imar barışı yasasının bir an önce meclise gelerek bu mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir