AKP’Lİ ÇANKIRI’DAN CHP’YE İKTİSAT KONGRESİ BİNASI : “ONLAR YIKIYOR, BİZ YAPIYORUZ’’

AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, yeni Türkiye’nin ilk ekonomi politikalarının ele alındığı İzmir İktisat Kongresi’nin aslına uygun şekilde yeniden yapılan tarihi binasının inşaatında incelemelerde bulunarak firma yetkililerinden bilgi aldı. Bölünmez Çankırı, 17 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yapan ve “Guiffray Hanı” olarak bilinen yapının, Türkiye Yüzyılına Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yakışır şekilde İzmir’e kazandıracaklarının altını çizerek açıklamalarda bulundu.

AK PARTİLİ BÖLÜNMEZ ÇANKIRI’DAN CHP’YE İKTİSAT KONGRESİ BİNASI ÇIKIŞI

AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, ‘’Gazi Mustafa Kemal liderliğindeki Türk ordusu, işgalci Yunan güçlerini yenilgiye uğratıp, 9 Eylül 1922’de İzmir’i işgalden kurtarınca, kent, siyasi kurtuluşun simgesi haline gelmiştir. 9 Eylül sonrası her açıdan yaşam koşulları İzmir için çok ağır bir noktadır. İzmir büyük bir yangına sahne olmuş, bölgedeki bağ ve bahçeler sökülmüş, tarlalar yozlaşmış, ortalık harabeye dönmüştü. İşgalin tüm ağırlığını hissetmiş, savaşın yıkımını yaşamış, iktisadi bakımdan çökmüş olan İzmir, İktisat Kongresi ile iktisadi kurtuluşun, kozmopolit ekonomik yapıdan ulusal ekonomik yapıya geçişin de simgesi olmuştur. Kentin en önemli binaları büyük yangında zarar gördüğünden Osmanlı Bankası deposu olarak adlandırılan bina, cumhuriyet henüz ilan edilmeden, gerçek bağımsızlığın güçlü ekonomiyle mümkün olacağı düşüncesiyle düzenlenen iktisat kongresine ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin yeniden inşasının yaşandığı dönemin zorlu şartlarına rağmen yurdumuzun dört bir yanından katılım gösteren çiftçiler, işçiler, sanayiciler, tüccarlar ve hükümet temsilcilerinden oluşan bin 135 temsilci, Atatürk’ün önderliğinde İzmir’e gelmiş ve 17 Şubat 1923 günü yeni Türkiye’nin İktisat Politikasını belirlemek amacıyla I. İktisat Kongresi gerçekleşmiştir. İstiklal mücadelemizin muzaffer komutanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın başkanlık ettiği kongrede, iktisadî kurtuluşun ulusal ekonomik yapıya geçişle sağlanabileceği başta olmak üzere birçok karar alınmıştır.

Bölünmez Çankırı sözlerini şu şekilde devam ettirdi, ‘’Kongrenin açılışında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçecek birkaç cümlesine atıfta bulunmak istiyorum. ‘Yeni Türkiye’mizi layık olduğumuz düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız.’ ‘Bu kongre gerçek kurtuluş demek olan iktisadi gelişme ve kalkınmanın ilkelerini saptayacak bir kongredir, tarihe öyle geçecektir.’ ‘Siyasi, askerî muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi muzafferiyetler ile tetviç edilemezlerse husule gelen zaferler payidar olamaz, az zamanda söner.’  İşte bizler de bu bakış açısı ve anlayışla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, son 21 yıldan bu yana ülkemizin dört bir yanını imar ediyor, iktisadi yükselişimizi zirvede görmek adına gayretle şevkle çalışıyoruz. O gün alınan kararlar, geride bırakılan onca sıkıntıya rağmen milletimizin iktisadi alanda da boyun eğmez iradesinin ve azminin ne kadar yüksek olduğunun açık bir göstergesidir.’’

‘‘ONLAR YIKIYOR, BİZ YAPIYORUZ’’

‘’Dünya siyasetine yön vermiş kadim tarihimizin ve milli mücadele kahramanlarımızın tüm fedakârlıklarını hiçbir koşulda göz ardı etmeden tarihine, kültürüne ve değerlerine sahip çıkan bir milletin evlatları olarak, İzmir İktisat Kongresinin hem ülkemiz hem şehrimiz hem de milletimiz açısından ne kadar önemli bir noktada olduğunun bilincindeyiz.’’ diyen AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, ‘’1979 yılında CHP’li belediyenin yönettiği İzmir’de bu tarihi bina yıktırılmış ve otoparka dönüştürülmüştü. Bu seferde CHP’li Tunç Soyer yönetimindeki belediye; o arsaya altında dükkânların olduğu bir otopark yapılması isteğine yol veriyordu ki Valimiz Yavuz Selim Köşger, Atatürk ve İzmir’le ilgili bir tarihin tamamen yok edilmesinin önüne geçti ve “dur” dedi. Geçtiğimiz yılın nisan ayında İzmir Valiliği tarafından arsa satın alındı. O günden bugüne bu tarih katliamını görmezden gelenler, İzmir İktisat Kongresini ağızlarına alamayanlar şimdilerde utanmadan sıkılmadan ses çıkartmaya başladılar. Biz 17 Şubat 2023 tarihine yetiştirilmek üzere hazırlık yaptığımızı açıkladıktan sonra birileri kalktı, ‘Ben burada toplantı yapacağım’ dedi. Sonra ‘biz bu konuyu daha önce dile getirdik’ dediler. Yani bunun izah edilebilir bir tarafı gerçekten yok. Tarihimize, değerlerimize ve milli mücadele kahramanlarımıza saygı duymaksızın kongre binasının bulunduğu alanı otoparka çeviren CHP’nin temsilcileri ‘İktisat kongresi sürecinde şehrin belediye başkanı dışlanıyor’ demekten bile ar etmediler. Bir türlü başlayamadıkları işler, beceremedikleri projeler ve bitiremedikleri her işte algı mekanizmalarına sığınanları da Türkiye Yüzyılında sırtımızda bir yük olarak taşımaya devam ediyoruz. Şimdiyse bizler, bu mirasımıza sahip çıkıyor ve I. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği binayı yine aynı yerinde ve aslına tamamen uygun bir şekilde yeniden inşa ediyoruz. İşin özü tarih boyu olduğu gibi onlar yıkıyor, biz yapıyoruz.’’ dedi.

TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUMUZUN ÖNÜNÜ AÇACAK

Bölünmez Çankırı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, ‘’Kuruluşumuzun ve kurtuluşumuzun yüzüncü yılında, 17 Şubat 2023 tarihinde, I. İzmir İktisat Kongresi’nden tam 100 sene sonra, yine aynı yerde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve bakanlığımız koordinasyonuyla geniş katılımlı bir İktisat Kongresi düzenleyeceğiz. Binanın yeri valiliğimiz tarafından, otopark olarak işletilirken satın alınmış, o günden itibaren hazırlıkların başladığı ve inşaatı hızlıca devam eden binada, asli unsurlarına uygun bir şekilde İzmir’imize ve Türkiye’mize kazandırarak kongremizi gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki bu kongre ilki gibi bizlere ışık olacak, birliğimizi ve ortak başarı irademizi güçlendirecek, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun önünü açacaktır. Unutmamalıyız ki bugün Türkiye, dünya ülkeleri arasında oyun kuruculardan biri konumundadır. Sahip olduğumuz bu azim ve cesaret, bize başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla bu toprakları sulamış tüm şehitlerimiz ve gazilerimizden mirastır.’’

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir