KILIÇDAROĞLU’NUN İZMİR’DE Kİ ROMANLARLA BULUŞMASI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu İzmir’de Roman yurttaşların sorunlarını dinledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Roman Buluşması’nda yurttaşların sorunlarını dinledi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Toplumun görmediği bir grupsunuz. Milyonlarsınız. Bu kardeşiniz sizi görünür kıldı. Asla moralinizi bozmayın. Haklarınızı sonuna kadar teslim edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından düzenlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğindeki Roman Buluşması’nda yurttaşlarla bir araya geldi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki (AASSM) toplantıya, ülkenin farklı bölgelerinden yaklaşık 600 temsilci katıldı.
Programın açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hepimiz güzel ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu bireyleriyiz. Her birimizin işinin, aşının olması lazım. Herkesin kazanması, üretmesi lazım. En değerli şey alın teridir. Alın terine dayanarak kazandığınız zaman huzurla evinize gidersiniz” dedi.

“Ayrımcılık toplumu böler ve kutuplaştırır”
Ülkede yaşanan ekonomik krize değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bütün çocukların karnını doyurmak zorundayız. Çocuklar, kadınlar, gençler arasında ayrım yapılmaz. Ayrımcılık toplumu böler ve kutuplaştırır. Kimsenin kimliği, yaşam tarzı, inancı, siyasete konu olmamalıdır.”
Kılıçdaroğlu herkesin kazandığı güzel bir Türkiye’yi inşa etmek istediklerini dile getirerek, “4-5 yerden para alanlar, beşli çeteler, uyuşturucu baronları… Bunların tamamı ile mücadele edeceğiz. Öyle milyon dolarlarını yurt dışına gönderiyorlar. Sanıyorlar ki bu paraları getirmeyecekler. Bu paraların tamamını getireceğim ve bu yoksul halka vereceğim” diye konuştu.

“Bu kardeşiniz sizi görünür kıldı”
Roman yurttaşların yeteneklerine de değinen Kılıçdaroğlu, “Sanat, kültür ve müziği Roman dünyasında büyütmemiz lazım. Belediye başkanlarımızla toplantı yaptık. Roman kardeşlerimiz için yaptıklarını anlattılar. Başkanlarımıza öğrencilerin beslenme çantalarının, onların beslenebileceği boyutta olması gerektiğini söyledim. Roman kardeşlerimizin sorunları ile ilgilenmelerini, ayrım yapmamalarını istedim. Toplumun görmediği bir grupsunuz. Milyonlarsınız. Bu kardeşiniz sizi görünür kıldı” dedi.

“Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin”
Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle son verdi: “Bu, sizin Türkiye’de görünür olmanızı sağlamak için yaptığımız bir hareket. Büyük ihtimalle 14 Mayıs yeni bir sürecin başlayacağı tarih olacak. Sizden tek istediğim bugüne kadar çektiğiniz acılara kendinizin son vermesi. Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin. Sizi görmeyenlere görünür olun. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Sizden tek isteğim sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın. Yaşadığınız ortamı, ailenizi düşünün. Asla moralinizi bozmayın. Haklarınızı sonuna kadar teslim edeceğiz.”

“Biz Roman halkına iadeyi itibar borçluyuz”
Ülkenin yöneticilerinin, Türkiye’nin Romanlarına çok şey borçlu olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Öncelikle eşit haklar borçluyuz. Her şeyden evvel, Romanlar’ın kendi kültürleriyle uyumlu bir eğitim sistemi inşa etmek bizim sorumluluğumuz. Çünkü bunu yapmadığımız sürece Roman halkının eğitime erişimini ve istihdamını engellemiş oluyoruz. Biz Roman halkına iadeyi itibar borçluyuz. Roman halkı, hiç öyle tumturaklı sözlere başvurmadan, bütün o tevazuuyla insanlığa, bize, asırlardır anlatıyor… Hiç öyle boşuna bir şey olmak için çalışmayın. Mutluluğun yolu, bir şey olmaktan değil, güzel şeyler yapmaktan geçer” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir