İZBB’İN KÖYLERİNDE SUYA YÜZDE 75 ZAMLI TARİFE BAŞLIYOR

İZMİR’İN BELDE VE KÖYLERİNDE SUYA YÜZDE 75 ZAMLI TARİFE BAŞLIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı köy ve beldelerde su tarifelerinde önemli düzenleme yapılıyor. Buna göre köy ve beldelerde yüzde 75 veya indirimli tarifeler kaldırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU ise buna karşılık yüzde 7 indirim yapacak. Ancak tarım arazilerinde yüzde 50 veya 75’lik indirimler devam ederek su yeni tarifelerinde bu yeni uygulamaya dahil olmayacak.

SAYIŞTAY RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA Kİ KARAR

Sayıştay raporları doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından köy ve beldönemliYüzde 75’lik zamma karşılık yüzde 7’lik olarak konut ve konut dışı tarifelerde indirime gidilecek. Buna göre Su tarifelerinde önemli düzenleme yapılıyor.

SAYIŞTAY RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 6360 ve 5216 sayılı yasalarla görev alanına giren yerleşimlerdeki indirimli su tarifelerinin yasal düzenleme nedeniyle kaldırılması üzerine kent genelindeki abonelere yansıtılacak indirim kararı aldı.

Mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanan yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarifeler Sayıştay raporları doğrultusunda kaldırılıyor. İZSU Genel Müdürlüğü yeni düzenleme ile oluşacak gelir artışını ise kent genelindeki abonelere indirim olarak yansıtacak. Konut ve konut dışı abonelerin ilk kademe su tarifelerinde yüzde 7 oranında indirim yapılacak.

Tarım ve hayvancılık tarifesindeki aboneler için ise yüzde 75 indirimli uygulama devam ettirilecek.

İZSU Genel Müdürlüğü, 5216 ve 6360 sayılı yasayla görev alanına giren belde ve köylerde bugüne kadar uygulanan indirimli su tarifelerini ilgili yasal zorunluluk ve Sayıştay’ın bu doğrultudaki uyarıları nedeniyle kaldırma kararı aldı. Alınan kararla birlikte bu yerleşimlerde de İzmir kent merkezindeki metropol ilçelerde uygulanan su tarifesi geçerli olacak. 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile köy ve beldeden mahalleye dönüşen yerleşimlerde uygulanmakta olan indirimli tarifeler kaldırılmıştı.

Elde edilen gelir artışı tüm abonelere indirim olarak yansıtılacak

İZSU, yasa gereği değişikliğe gidilen tarifelerden kuruma yansıyacak gelir artışını ise tüm kentlilere eşit şekilde yansıtma kararı aldı. İlk genel kurulda uygulamaya alınacak değişiklik, konut ve konut dışı aboneliklere ilk kademe su tarifelerinde yüzde 7 oranında indirim sağlayacak. Yeni düzenlemeden tüm İzmirlilerin faydalanması sağlanacak.

Tarımsal üretim desteği devam edecek Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu çerçevesinde belde ve köylerde tarımsal ve hayvansal üretim yapan abonelerin yüzde 75’lik indirimli tarifeleri ise devam ettirilecek

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir