SON DAKİKA ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI: 2023 YILI İÇİN 8.500 TL OLDU

Milyonların beklediği asgari ücreti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen 2023 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamını 8 Bin.500 TL olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamını net 8.506 TL olarak belirlenirken Asgari ücret brüt olarak ta 10 bin 8 TL olarak açıkladı.

Asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak belirlenmesi bu günkü (22 Aralık saat14,ooitibariyle) kurla 455,10 dolara karşılık geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısındaki açıklamada, yıl içinde yeniden bir ara düzenleme yapılabileceği yönünde de sinyallerini de verdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret yüzde 55’lik zam oranıyla 8 bin 506 liraya yükseldi.

“Sırtımızda devletin küfesi var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırtında küfe olmayanlar atıyorlar, şu kadar veririz diye. Ama biz çok hassasız. Yıl sonu itibarıyla nüfusumuzun 86 milyonu yakalaması mümkün. Bunları düşünmek zorundayız” dedi.

ASGARİ ÜCRET ÜLKEMİZİN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜNE UYUMLUDUR”

Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul noktada uzlaşma sağlanması için samimi gayret sarf ettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdi ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için çalışanların alacakları en az maaş düzeyini ve buna endeksli pek çok geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık.Geçtiğimiz yıllarda da hükümetçe sonuçlandırılan asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız Asgari Ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumludur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir