İZMİR TİCARET BORSASI’NIN TOPRAK VE ÇOCUK İLE YERLİ MALI KUTLAMASI

İZMİR TİCARET BORSASI’NIN TOPRAK VE ÇOCUK PROGRAMI KAPSAMINDA TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI ŞENLİKLE KUTLANDI

Işınsu Kestelli: “Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” sloganıyla hayata geçen projemiz ile yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı doğa ile buluşturmaya; tohum ekerek, fidan dikerek tarımı keşfetmelerine imkân sağlamaya, çevre ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeye devam edeceğiz…

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) “Gelecek Toprakta, Toprağımız Emin Ellerde” sloganıyla 2017 yılında başlattığı “Toprak ve Çocuk” programı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ şenlik ve etkinliklerle kutlandı.

İlk etkinlik 14 Aralık 2022 Çarşamba günü İZQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen çocuk şenliği oldu. Baş öğretim ve Zübeyde Hanım İlk Okullarından öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen şenlik kapsamında İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Pınar Nacak ile Toprak ve Çocuk Programı teknik ekibi tarafından ülkemizin yerli ürünleri öğrencilere tanıtıldı, ürün hasat ve üretim süreçlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunuldu. İkinci bölümde ise çocuklar animatörler eşliğinde oyun oynadı, şarkılar ile eğlendi. Törende İzmir Ticaret Borsası Toprak ve Çocuk Programı yürütücü komisyon üyesi Deniz Celep ve Borsa idari heyeti de yer aldı.

‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ kapsamında bir diğer etkinlik de pilot okul seçilen Nihat Gündüz İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Borsası’nın kotasyonunda yer alan Ege Bölgesi’ne özgü ürünler olan kuru üzüm ve kuru incirden oluşturulan kitler öğrencilere dağıtıldı ve haftanın ülkemiz ve bölgemiz için önemine değinen kompozisyon yarışması düzenlendi. Yarışmada derece alan öğrencilerin ödülü ise Yaşar Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde atölye çalışması oldu. Kompozisyon yarışmasında derece alan dokuz öğrenci Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde uzmanlar eşliğinde zeytinli poğaça ve üzüm ve incirli kurabiye yaptı, gastronominin ülkemiz ve bölgemizdeki yeri ve önemine ilişkin bilgi aldı.

“Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” sloganıyla hayata geçen proje ile birlikte ülkemizin geleceği olan çocuklar doğa ile buluşturularak; tarımı keşfetmeleri, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmeleri ve çevreye değer vermeleri sağlanıyor. Proje kapsamında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı merkez ilçelerdeki çocukların katılımıyla düzenlenen etkinliklerde çocuklar tohum ekerek, fidan dikerek tarımsal üretimin tüm aşamalarını deneyimleyerek öğreniyor. 

Toprak ve Çocuk Programı’nın, kentlerde topraktan, tarladan, bahçeden uzak büyüyen çocuklara yeşili, toprağı ve doğayı sevdirecek, tarım konusunda bilinçlenmelerine imkân sağlayacak eğitim, kültürel etkinlikler ve arazi uygulamaları faaliyetlerini içerdiğini aktaran İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile olan iş birliği sayesinde daha çok çocuğa ulaşabildiklerini belirtti. Yapılacak en değerli yatırımın gelecek nesillere olduğunu kaydeden İTB Başkanı Kestelli, “Artan şehirleşme ve hızlı dijital dönüşüm maalesef çocuklarımızın tarımdan ve topraktan uzak yetişmelerine neden oluyor. Sütün inekten değil fabrikadan geldiğini düşünen nesiller yetişiyor. Ancak bizler biliyoruz ki geleceğimiz çocuklarımızda, çocuklarımızın ve yeni nesillerin geleceği de toprakta ve tarımda. Çocuklarımıza toprağın değerini anlatmak, daha sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla bu programı uzun yıllar devam edecek bir projeler bütünü olarak tasarladık. Bu kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz. ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ bizlerin çocukluğundan beri okullarında neşeyle kutladığı oldukça özel bir hafta. Bizler de Toprak ve Çocuk Programı aracılığı ile yerel üretim ve tüketimin önemini vurgulamak, çocuklarımıza yerli ürünlerimizi tanıtmak amacıyla bu haftayı bir şenlik havasında kutlamak istedik. Çocuklarımızı doğa ile buluşturarak toprağı ve tarımı yaşayarak öğrenmeleri için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bizler tarımın geleceği için bir tohum ekiyoruz. Toprağın değerini bilen nesiller yetişmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biliyoruz ki biz çocuklarımıza toprağın değerini doğru anlatabilirsek, toprak da gelecek nesillere daha iyi bakacak. Sonuçta, gelecek toprakta, toprağımız da emin ellerde olacak” diye konuştu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir