CHP’Lİ BAKAN, PHILIP MORRIS TÜRKİYE SİGARA FABRİKASI’NDAN ÇIKARILAN İŞÇİLERE DESTEK!

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve fabrika önünde 50 gündür direnen Philip Morris Türkiye Sigara Fabrikası işçilerine destek verdi.

İzmir Torbalı’daki fabrika önüne giden Murat Bakan, işçilere, “Burada çalışan işçiyi, ucuz iş gücü olarak görüyorlar. Avrupa’da 3 bin 500 Euro’ya çalışıyor işçi, burada asgari ücretle çalışıyor. Bu olmaz. Kadrolu işçi ne alıyorsa, ona uygun bir şekilde, herkesin vicdanında, adalet duygusunu tatmin edecek bir çözüm olması lazım. Biz de dayanışma için yanınızdayız” dedi.

Bakan’a Torbalı CHP İlçe Başkanı Övünç Demir de eşlik etti. Sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçiler, “iş, emek, özgürlük” sloganı ve alkışlarla eylemlerine fabrika önünde devam ediyor.

Türkiye ucuz iş gücü, emeğin sömürüleceği bir yer değil!”

Fabrika önünde işçilerle basın açıklaması yapan CHP’li Murat Bakan, “Torbalı’da Philip Morris Fabrikası’nın önünde, sendikalı olduğu için işten atılan işçilerimizin yanındayız. Onlara desteğe, dayanışmaya geldik. Philip Morris’te kadrolu bin 200 tane işçi var, aşağı yukarı 700 işçi sendikalı. Bunun 600 tanesi taşeronda çalışıyor. Philip Morris, dünya standartlarında değil. Burada kadrolu olan işçilerle aynı standartta ücret ödetmemek için taşerona çalıştırıyor. 18 yıldır içinde çalışan var. Ve aynı üretim bandında karşısında 20 bin liraya çalışan, promosyonunu alan, ikramiyesini alan, yaz tatilini yapan işçi varken; onun karşısında açlığa, sefalete mahkum edilmiş, asgari ücretle çalışan 600 tane işçi var. Bu işçiler sadece sendikalı olduğu için bir kısmı işten çıkartıldı, bir kısmı fabrikaya sokulmadı. Bu arkadaşlarımız burada direniyor. Türkiye ucuz iş gücü, emeğin sömürüleceği bir yer değil. Dünyada, Avrupa’da hangi standartlarda ücret veriyorsanız, Türkiye koşullarında ona göre, o ücret standardında ücret verilmesi lazım. İş barışının sağlanması, bu fabrikada çalışan kadrolu işçiyle, taşeronda çalışan işçinin aynı koşullarda çalışmasıyla mümkün. Kaldı ki taşeron işçisi, temizlik işçisi, güvenlik işçisi değil; taşeron işçisi aslında taşeronda olmaması gereken, üretim yapan işçi. Dolayısıyla buradaki adaletsizliğin karşısında biz sendikalı mücadele veren, sendikalı olduğu için işten çıkarılan işçi kardeşlerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir