AZERBAYCANLILAR İLE İZMİR TİCARET BORSASI’NDA, TARIMDA İŞ BİRLİĞİ KONUŞULDU

AZERBAYCAN HEYETİİZMİR TİCARET BORSASI’NI ZİYARET ETTİ; TARIM ALANINDA YAPILABİLECEK İŞ BİRLİKLERİ KONUŞULDU

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) tarafından Azerbaycan’ın Kuzeybatı Bölgesi’nde yürütülen “Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Yerel Tarım-Gıda Sistemlerinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında proje ekibi ile kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan heyet, 1 Kasım Salı günü İzmir Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri Özhan Şen, Sebahattin Dumlu, Canlı Hayvanların Toptan Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Aydın Karakaya, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Pınar Nacak, Mustafa Yağcıoğlu ve teknik ekip tarafından karşılanan heyete Borsa faaliyetleri tanıtıldı ve Türkiye’deki hayvancılık sektörü hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, “Türkiye ile Azerbaycan, iki dost ve müttefik ülke. İki ülke olarak bölgemizin ve dünyanın kaderini ilgilendiren konularda her zaman ortak bir çizgide buluşmayı başardık. Bu uyumlu ortaklık ticarette de kendisini her geçen yıl daha güçlü bir şekilde hissettiriyor. Ziyaretiniz umarız ki her iki ülke adına yeni ticaret kapılarının aralanmasına vesile olur ve ticari ilişkilerimiz her iki ülkenin yararına katlanarak büyümeye devam eder” dedi.

Özhan Şen’in açılış konuşmasının ardından İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yağcıoğlu, Borsa faaliyetleri ve Borsa çatısı altında yürütülen projeleri tanıtan bir sunum gerçekleştirdi.

İzmir Ticaret Borsası Ar-Ge Sektör Geliştirme Yönetmeni Bilge Keykubat ise Türkiye’de hayvancılık sektörüne ilişkin mevcut duruma ilişkin bir sunum yaptı.

Azerbaycan heyeti adına bir konuşma gerçekleştiren FAO Proje Uzmanı Yusif Akhundov ise Azerbaycan’da et üreticilerinin belirli standartlara göre üretim gerçekleştirmeleri için çalışmalar yürüttüklerini, İzmir’e hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren farklı organizasyon ve firmalarla görüşmek üzere geldiklerini ve bu kapsamda İTB’yi ziyaret ettiklerini, Borsa’nın bu alandaki çalışma ve hizmetlerini takdir ettiklerini ve sektör özelinde kurumlar arası ortak çalışmalar yapılabileceğini belirtti.

Sunumun ardından iki taraf heyetleri arasında kurumlar arası iş birliği yapılabilecek proje ve çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapıldı.

Toplantının sonunda İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Dumlu tarafından Azerbaycan Heyeti’ne anı takdimi yapıldı ve iki ülke heyeti toplu fotoğrafta bir araya geldi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir