TÜRKİYE‘DE İLK KEZ KARA HAVACILARIN KATILDIĞI AFET DEPREM TATBİKATI İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İzmir Valiliği, Türkiye’de ilk defa Kara Havacılık Güç’ünün de katıldığı, Türkiye Afet Müdahale Planı masa başı ve saha tatbikatı düzenledi. Tatbikata İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı.

Türkiye’de ilk defa Kara Havacılık Güç’ünün de katıldığı tatbikatta yer aldığını belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir’de 30 Ekim 2020’de; AFAD İl Müdürünün tayin olduğu, il Emniyet müdürünün ameliyat olduğu, İzmir Valisi olsrak benim de asansörde masur kaldığımız bir deprem yaşadık. Allah birahane böyle afetler yaşatmasın.” Dedi. Vali Köşger, Kara Havacılık Güç’ünün çok önemli olduğunu vurguladı.

AFAD İl Müdürlüğü alanında başlayan tatbikata, Vali Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında Ege Ordu Komutanlığı, İzmir ve çevre illlerin bölge AFAD ekipleri, İl protokolü, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri de 19 araç ve 90 personel ile hem yangın hem de enkaz sahalarında görevlerini başarıyla tamamladı.

İzmir Valisi Köşger’in 09.30’da başlatığı her türlü afeti içeren, “Afet Müdahale Planı masa başı ve saha tatbikatı”, AFAD il tatbikat alanda 4 saatlik bir senaryodan sonra Kona’taki tatbikat alanında da canlıların kurtarılmasıyla son buldu. Ayrıca İzmir’de 30 Ekim 2020 Cuma günü saat 14.51 de meydana gelen deprem günü de tatbikat yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerinin katıldığı Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) masa başı ve saha tatbikatı tamamlandı. İzmir İl Afet Müdahale Planı kapsamında 26 afet çalışma grubu sorumlusu, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı tatbikatta İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı en büyük paydaşlardan biri oldu. Ekipler 19 araç ve 90 personel ile hem yangın hem de enkaz sahalarında görevini başarıyla tamamladı.

ARAMA KURTARMADAN, SU BASKINI ÖNLEMEYE HER TÜRLÜ AFETE KARŞI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in de katıldığı tatbikatların ilki AFAD İzmir Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü Enkaz Eğitimi Alanı’nda enkazda arama kurtarma çalışması şeklinde yapıldı. Aynı uygulama Buca’da riskli yapı olarak yıkımı devam eden Bornova İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İESOB) eski Pansiyon Binası’nda da devreye alındı.

İnciraltı Kent Ormanı Lagün ve Barış Manço Köprüsü mevkiinde ise geniş katılımlı su baskını önleme, su çekme, trafik kazası kurtarma ile su altı ve su üstü canlı arama ve kurtarma tatbikatları düzenlendi. Saha tatbikatlarının sonuncusu Konak’taki İzmir Limanı Depo alanında yapıldı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir