EÜ’DEN LİSE DÜZEYİNDEKİ GENÇ KAŞİFLERE “SU ÜRÜNLERİ ” EĞİTİMLERİ

Su Ürünleri Kâşiflerinin bu yılki sloganı “Mavi Tarım, Yeşil Gelecek”

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinin ev sahipliğini yaptığı ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon’un yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Su Ürünleri Kaşifleri” projesi, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında üçüncü kez desteklenmeye hak kazandı. Projenin bu yılki teması “Mavi Tarım, Yeşil Gelecek” oldu. Proje kapsamında İzmir’de bulunan 14 devlet okulundaki lise öğrencilerine su ürünleri ile ilgili eğitim veriliyor.

Projenin, Ege Üniversitesinin bilimi toplumla buluşturma hedefleri kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Su Ürünleri Fakültemizin kurumsal ev sahipliğini yaptığı projemiz, ilk olarak 2019 yılında gerçekleştirildi ve üç yıl üst üste destek alma başarısını gösterdi. Bu bakımdan, Ege Üniversitesi yürütücülüğünde üst üste 3 kez desteklenen tek proje olma özelliği taşıyor. Projemiz bu yıl ‘Mavi Tarım, Yeşil Gelecek’ teması ile düzenleniyor. İzmir’deki okullarda eğitim gören lise öğrencileri hem Fakültemizi ziyaret ederek laboratuvarlarımızda ve dersliklerimizde eğitim alıyor hem de düzenlenen gezilerle sektörü yakından takip ediyorlar. Her alanda olduğu gibi sosyal sorumluluk projelerinde de TÜBİTAK nezdinde iddiamızı ve başarımızı sürdürüyoruz. Proje ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Gençlere doğa dostu uygulamalar anlatılıyor

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon, “TÜBİTAK Bilim ve Toplum Destekleme Programları kapsamında ilki 2019 yılında desteklenen ve her yıl geliştirilen içeriği ve kapsamı ile 2021 yılında ikincisi gerçekleştirilen projemiz, bu yıl da üçüncü kez desteklenmeye uygun bulundu. TÜBİTAK’ın bilimi toplumun her kesimine yayma misyonu doğrultusunda tasarlanan projemizin amacı, ülkemizin dünyanın lider üreticileri arasında yer aldığı su ürünleri yetiştiriciliği odağında gerçekleştirilen STEM temelli eğitim sistemine dayanan uygulamalar yardımıyla gençlerimizi doğayla dost, sürdürülebilir tarımsal üretim ve doğa araştırmaları konusunda bilgilendirmek. Proje etkinliklerinde, gençlerimizin fizik, kimya, biyoloji, matematik bilgilerinin kullanımını ve mühendislik becerilerini içeren su ürünleri yetiştiricilik uygulamaları ile karşılarına çıkacak olan muhtemel birçok sorunla yüzleşmelerini ve başarıya ulaşmak için bu sorunlarla mücadele etmenin yollarını keşfetmelerini hedefliyoruz” dedi.

14 okuldan 40 öğrenci eğitim görüyor

Proje kapsamında lise düzeyindeki öğrencilere eğitimler verildiğini belirten Doç. Dr. Tolon, “ Eğitimlerimiz, İzmir ilçelerinde bulunan 14 devlet okulundan seçilen 40 lise düzeyindeki öğrencinin katılımı ile Su Ürünleri Fakültesi derslik ve laboratuvarlarında düzenleniyor. Katılımcı öğrenciler; suyun temel özellikleri, su bilimi, farklı su ürünleri türlerinin yetiştiriciliği konularında uygulamalı eğitim alıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin lider su ürünleri yetiştiricilik çiftliklerine düzenlenecek gezilerle de öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artıracağız. Proje eğitim programı ekibinde Fakültemizden 4 öğretim üyesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarından 3 öğretmen ve 3 rehber personel görev alıyor” diye konuştu.  

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir