ZENGİN;  “SAĞLIK ÇALIŞANLARINI AYRIŞTIRAN, İŞ HUZURUNU BOZAN YÖNETMELİK İSTEMİYORUZ!…”

Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin’in  YÖK’ün Yayınladığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin;  “Sağlık Çalışanlarını ayrıştıran, iş huzurunu bozan yönetmelik istemiyoruz!…”

Üçüncü basamak sağlık hizmeti veren üniversite hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları ile ilgili 15 eylül 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ek ödeme yönetmeliği ile ilgili bir basın açıklaması yapan Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, yaptığı açıklamada şunlara değindi; ”Yine çalışanların beklentilerini karşılamamış ve tam tersine, özellikle hekim dışı sağlık çalışanlarının emeklerinin, alın terinin yok sayıldığı, gasp edildiği bir yönetmelik karşımıza çıkmıştır.“ Dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÇALIŞANLARININ DA ÇOK ALTINDA KALMIŞTI

Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Zengin, yaptığı açıklamada;  “YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamada üniversite hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının da, Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki gibi sabit ek ödeme, taban ek ödeme ve teşvik ek ödeme şeklinde ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Oysa ki, zaten Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sağlık personellerimizin de mağduriyetleri ortadadır.  Hatta üniversite hastanelerindeki ek ödemeler Sağlık Bakanlığında çalışan arkadaşlarımızın da çok altında kalmıştır.  Ayrıca pek çok bakanlıkta yapılan ödemeler kamuoyunda tartışılmazken sağlık çalışanlarının ücretlerinin sürekli gündemde olması kamuoyunda sağlık çalışanları çok para alıyor algısı yaratmakta ve sağlıkta şiddet olaylarını da körüklemektedir. Sağlık çalışanlarının farklı meslek gurupları arasındaki katsayı farklarını anlamak mümkün değildir. Hemşirenin, ebenin, teknisyenin adeta yok sayıldığı bir sistemde iş barışını tesis etmek mümkün değildir. Sağlık hizmetleri sunumunun doktorundan, hemşiresine, teknisyenine, memuruna kadar ekip işi olduğunun bile farkında olmayanlardan adaletli yönetmelik çıkarmak elbette beklenemez.” Şeklinde iddialarda bulundu.

BU YÖNETMELİĞİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Zengin, ayrıca; “Yayınladığınız yönetmelik, beklentilerden ve adaletten uzak olmasından dolayı çalışanların motivasyonunu bozmuştur. Ek ödemeyi sabit, taban ve teşvik ek ödeme diye ayırmanızla ele geçen ek ödeme totalde artmamış hatta bazı birimlerde çalışan arkadaşlarımıza ödenen ek ödeme düşmüştür. Ek ödemelerin üçe bölünmesi sadece bordro sayısını artırmıştır.  Üniversite hastaneleri çalışanları olarak bu yönetmeliği kabul etmemiz mümkün değildir.”

BU YÖNETMELİKLE İŞ BARIŞI BOZULMUŞTUR

“Ayrıca:  Bu yönetmelikle iş barışı bozulmuştur,  Bu yönetmelikle üniversiteler arası ve birimler arası ödeme farklılıkları oluşmuştur, Bu yönetmelikle ek ödeme dağıtımı tamamen rektörlüklere bırakılmış, şeffaflıktan uzaklaşmıştır. BİRLİK SAĞLIK SEN olarak yönetmeliğin düzeltilmemesi durumunda önümüzdeki günlerde iş bırakma da dahil olmak üzere, her türlü eylem ve etkinlik kararı alacaktır.  Ayrıca, Genel Merkezimiz yönetmelikteki eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesi için YÖK’e başvuruda bulunmuş, düzeltilmemesi durumunda yargıya başvuracaktır.” Şeklinde iddialarına da yer verdi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir