PINAR GIDA ; GENÇ ÇİFTÇİLERİN YAŞAMLARINI ARAŞTIRIYOR

Genç Çiftçilerin Sürdürülebilir Tarım ve Kırsal Yaşam Algısı ve Beklentisi” araştırması sonuçlandı. Pınar’ın Türkiye’de yapılan araştırma sonuçlarına göre; Genç çiftçiler üretim ve karar verme mekanizmalarında daha çok yer almak istiyor.

Pınar Enstitüsü tarafından İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde FAO Türkiye Temsilciliği’nin de katılımıyla Genç çiftçiler üzerinde bir araştırma gerçekleştirildi.

Pınar’ın hayata geçirilen “Genç Çiftçi Mesleki ve Bireysel Kapasite Gelişimi Programı” kapsamında yürütülen “Genç Çiftçilerin Sürdürülebilir Tarım ve Kırsal Yaşam Algısı ve Beklentisi” konulu araştırmanın sonuçları 12 Ekim 2022 tarihinde Dünya Gıda Günü kapsamında İzmir’de gerçekleştirilen çalıştay ile açıklandı.

Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu’nun açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği çalıştaya Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ve FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık katıldı.

Gürkan Hekimoğlu: “Hazırlanacak eylem planının çiftçiliğin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz”

“1973 yılından bugüne üreticilerimiz ile birlikte yarattığımız ekosistem sayesinde Türkiye’yi sağlıklı, güvenilir süt ve süt ürünleriyle buluşturmaya devam ediyoruz” diyen Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu, “Süt sektörünün gelişimi ve sütün kalitesini artırmak için kurulduğumuz günden bu yana eğitimler düzenliyoruz. Eğitim çalışmalarımızı 2013 yılından bu yana Pınar Enstitüsü öncülüğünde “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” projesiyle devam ettirerek 8 binden fazla üreticimize eğitim verdik. Eğitimlerle çiftçilerimiz hem ekonomik yönden destekleniyor hem de ellerindeki kaynağı en iyi şekilde kullandıkları için çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlıyorlar. “Genç Çiftçi Mesleki ve Bireysel Kapasite Gelişim Programı” ile genç çiftçilerimizin gelişimine ve sektörün sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Proje kapsamında İzmir’de yapılan araştırmanın bulguları ışığında hazırlanacak olan eylem planının, genç çiftçilerimizin ve üreticilerimizin gelişimlerinin yanı sıra aile çiftçiliğinin sürdürülebilirliğine de büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir