KINIK’TA TARIM FARKINDALIĞI PATLICAN, BİBER, DOMETES SÜSLÜ KADINLAR PEDAL ÇEVİRDİ

Kınık’ta bu sene ilk defa düzenlenen patlıcan, biber, domates süslü kadınlar bisikletleriyle Tarım Farkındalığı için; “Harekette bereket vardır.” Dedi.

İzmir’in Kınık ilçesinde Hasat mevsimi sonrası “Hasat bisiklet turu ” düzenlendi.  Kınıklı kadınlar, Hasat ürünleriyle süslü bisikletleriyle pedal çevirdiler. Etkinlikte katılımcılar İklim krizi ve tarımın önemine dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdi.  Süslü kadınlara karşı çiftçi kadınlar ve vatandaşlar;  bisikletlerini kuru domates, patlıcan, biber, mısır, ayçiçeği ve pamuk ile süsledi. Hasat ürünleriyle süslenmiş bisikletleriyle sokakları turlayan vatandaşlara ilgi yoğundu.

Tarımın önemine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte gencinden yaşlısına kadar kadınlar bisikletli pedal çevirdi.

Kınık ilçesinin en önemli tarım ürünleri ile süslenmiş bisikletler şehirde renkli görüntülere sahne oldu. Bisikletiyle tura katılanlar arasında tarım ile uğraşanlar da, tarlada yevmiyeli çalışan da vardı. Herkesin ortak noktası tarımın önemine dikkat çekmekti.

BİSİKLETLİ TARIM ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ

Bu yıl ilk defa düzenlenen Hasat Bisiklet Turu’na gösterilen yoğun ilgiden memnun olan Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, “Bugün arkadaşlarla birlikte bisikletlerimizi Kınık’ın yöresel tarımsal ürünleri ile süsledik . Ben de mısır var arkadaş da biber var diğer arkadaş da domates var pamuk var. Hep birlikte farkındalık turuna çıkıyoruz. Küresel iklim krizi ve pandemiden sonra aslında tarımın ne kadar önemli olduğunu ve tüketimden çok üretime ne kadar çok önem vermek gereksinimi olduğunu zor bir deneyimle anladık bunun farkındalığını yaratmak için tüm arkadaşlarımızla birlikte hasada yakışır bir biçimde bisiklet turuna çıkıyoruz.” Dedi.

KINIK’TA HASAT BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ, BİSİKLETLER HASAT ÜRÜNLERİ İLE SÜSLENDİ

Bisiklet turuna katılanlardan yevmiyeli çalışan işçi Feride Makinist, “Kuru biberimiz, ayçiçeğimiz, pamuğumuz var.  Tarlada yevmiyelere gidiyorum. İlçe tarımına katkım olsun diye buradayım bir şeylere katkım olduysa ne mutlu.” Diye konuştu.

Aile boyu tarım ile uğraştıklarını belirten çiftçi aileden Gülben Çelik,süslü kadınların da kendilerine destek vermesini ifade ederek; “Bizim ailemiz de tarımla uğraştığı için tarlamızda mısır, buğday ekildiği için bir farkındalık yarattık. Bisikletlerimizi bütün ekilen tarım ürünleri ile süsledik. Ben patlıcan ile süsledim. Bu ilk oldu inşallah devamı olur .” Dedi.

Öte yandan bu etkinliğin geleneksel hale getirleceği, Türkiye için de örnek olması ifade edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir