TÜRKİYE’NİN TEK DÜNYANIN 6’INCI EVDEN TÜP BEBEK TESTİ

Tüp Bebek Tedavisi’nde Türkiye’nin tek dünyanın 6’ıncı yerli üretimle evden test imkanıyla birlikte malzemelerin devri başlıyor.

HİLLAL Biyoteknoloji’den Türkiye’de bir ilk Türkiye’de üretilmeyeni üretti, dünyaya satacak. Tüp bebek tedavisi için geliştirdiği mikroçipler ile alanında bir ilke imza atan, “Çip Bebek” markasıyla Ege Serbest Bölgesi’nde tüm dünyaya mikroçip üretip ihraç eden Türk bilim insanı ve girişimcileri, “Hillal Biyoteknoloji” adıyla Ege Serbest Bölgesi’nde yeni bir fabrika daha açarak Türkiye’den daha önce üretilmeyen tüp bebek tedavi malzemelerini üretmeye başladı.

Dünyada sadece 5 firmanın ürettiği, tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyo kültür solüsyonlarını Türkiye’de ilk kez üretmeyi başaran Hillal Biyoteknoloji’nin Ege Serbest Bölgesi’ndeki tesisinin açılışı, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve davetlilerin katılımı ile yapıldı. Bir yıldır üzerinde çalışılan bu üretim ile yurtdışından her yıl Türkiye’ye yapılan milyonlarla dolarlık ithalata son verilmesi ve 2 yıl içinde milyonlarca dolarlık ihracat yapılması hedefleniyor.

DÜNYADA ÜRETİLENLERİN EN İYİSİ”

Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyete geçen tesisin açılışında konuşan HillalBioteknoloji CEO’su Op. Dr. Selçuk Kılınç, Türkiye’de daha önce üretilmeyen tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyo kültür solüsyonlarını uzun süren ar-ge çalışmaları sonucu üretmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Daha önce tüp bebek tedavisi için mikroçip üreterek tüp bebek tedavisinde bir devrim yarattıklarının belirten Kılınç, “Tüp bebek merkezleri ile çalışırken tedavilerde kullanılan malzemelerde dışa bağımlı olduğumuzu gördük.  Ciddi bir döviz kaybı yaşanıyor, biz de bu ihtiyacı görerek yerli ve milli üretim seferberliğine katkı sağlamak istedik. Tüp bebek uygulaması sırasında kullanılan, son derece hassas ve özel şartlarda üretilen bu ürünlerimizi Türkiye ve dünyada kabul gören akredite laboratuvarlarda testlere tabii tuttuk. Gördük ki ürettiğimiz ürün, dünyada üretilen diğerlerine göre en kaliteli, en taze ve en düşük maliyetlisi. Dünyada sadece 5 firmanın ürettiği embriyo kültür solüsyonlarını üreterek,

milyon dolarlık ithalatın önüne geçerek çok daha fazlası değerleri, ülkemize ihracat geliri olarak kazandırmak istiyoruz. Uluslararası standartdaki, aseptik dolum tesisleri de olan steril oda özelliklerine haiz bu tür bir tesis Türkiye de ilk kez kuruldu. Tamamen öz sermayemiz ile bu yatırımı yaptık. MAX markasıyla ürettiğimiz bu ürün dünyanın en kalitelisi olmaya aday. Bu projede emeği geçen herkese de teşekkür ederim” diye konuştu.

LİTRESİ 4 BİN DOLAR

Bakanlık yetkililerinin açılışa katılım göstererek kendilerine verdikleri desteğin çok anlamlı olduğunu dile getiren Op. Dr. Kılınç, “Ülkemizin geleceği için hepimiz artık daha az kol gücü ancak yoğun bilgi ve beyin gücü ile bütün dünyaya hitap edebilecek, katma değerli üretim yapması gerekiyor. Bugün Dünyada 1 litre akaryakıt 1.5 dolarlar düzeyinde iken bu teknoloji ile üretilen sıvılarımızın 1 litresi 4000 dolarlar düzeyine tüm Dünya ülkelerine ihraç edilecek. Biz de ülkemiz için katma değerli üretim yapmanın onurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir