ÇAĞDAŞ AVUKATLAR AÇIKLADI: CUMHURİYETİMİZ GELENEKLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İZMİR BAROSU ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU BASIN TOPLANTISIYLA İZMİR BAROSUNUN GEÇMİŞTEN GELEN GELENEKLERİN TAKİPÇİSİ OLACAKLARINI AÇIKLADI

Çağdaş Avukatlar Grubu, İzmir Barosu seçimlerine talip olduklarını düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. İzmir Barosu Başkanı Av.Özkan Yücel’in de katıldığı Bornova’da Beustro Kafede düzenlenen toplantıda konuşan Grubun Başkan Adayı Avukat Sefa Yılmaz “Bizler bu yıl 22-23 Ekim ayında yapılacak İzmir Barosu seçimli Olağan Genel Kurulunda Çağdaş Avukatlar Grubu olarak seçimlere katılacağız.” Dedi.

Çağdaş Avukatlar Grubu’nun temel ilkelerini, geleneklerini ve bu süreçte İzmir Barosu Yönetim ve diğer kurullarına neden aday olduklarını da açıklayan Yılmaz; “Çağdaş Avukatlar Grubu 1978 yılından bu yana getirdiği ve büyüttüğü değerlerle, ülkemizin insan hakları, demokrasi, laiklik, hukuk devleti mücadelesinin en önünde yer almıştır.  Cumhuriyet değerlerinden asla taviz vermeyen, avukatlara ve avukatlık mesleğine yönelik saldırılara ve itibarsızlaştırma girişimlerine karşı Baroda, adliyelerde, sokakta, mecliste, her yerde mesleğine sahip çıkan, eylem ve sözleriyle avukatlığın saygınlığına yeniden kavuşması için tüm enerjisiyle çalışan, mağdurun veya failin kimliğine bakmaksızın insan hakları ihlal edilen kimseyi yalnız bırakmayan, büyük veya küçük tek adamlara asla biat etmeyen bir anlayışa sahiptir.

Çağdaş Avukatlar Grubu ve grubumuzun yönetimde olduğu dönemlerde İzmir Barosu;  hiçbir muktedir karşısında eğilmeyen, mesleğimizin ve ülkemizin geleceğini hiçbir gücün keyfiliğine bırakmayan, cübbesine düğme diktirmeyen bir İzmir Barosu olarak ülkemizin aydınlık geleceği için ışık olmaya çalışmıştır. Gücümüzü ve cesaretimizi bizimle yan yana yürüyen İzmir Barosuna üye tüm meslektaşlarımızdan aldık..” Şeklinde konuştu.

MESLEK GRUBUNA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR

Sefa Yılmaz avukatların dertlerini de dile getiren Yılmaz; “Bizler, avukatlara ve avukatlık mesleğine yönelik saldırıların giderek arttığı, savunma hakkının sınırlandığı, avukatlığın itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde, mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. 

İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu olarak  zamanında alınmayan duruşmaları,  mahkemelerde, cezaevlerinde, karakollarda, icra dairelerinde ve diğer kamu kurumlarında savunma hakkının kısıtlanmasını, meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı verdiğimiz mücadeleyi yargı bağımsızlığı, hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları için yürüttüğümüz mücadeleden ayrı bir yere koymuyoruz.

Çağdaş Avukatlar Grubu olarak mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız sorunlar, ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi-ekonomik krizden, ülkemizin kaynaklarının talan edilmesinden, insan hakları ve demokrasinin rafa kaldırılmasından, siyasi iktidarın talimatlarıyla hareket eden ve bağımsızlığını tamamen yitirmiş bir yargı düzeninden ayrı düşünülemez. Hepsine karşı ortak, birleşik bir mücadele yürütmemiz gerektiğinin farkındayız.  

Çağdaş Avukatlar Grubu yönetimindeki İzmir Barosu 1978 tarihinden bu yana kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin en önünde yer almıştır. Özellikle son süreçte kadına yönelik şiddetin politik ve kaynağının, siyasal iktidarın kullandığı ayrımcı, dışlayıcı ve ötekileştirici, kadınları hedef haline getiren dilden aldığını açıkça ifade etmiştir. Kadınların yaşam hakkını koruyan ve insan haklarını korumak için üye devletlere yükümlülükler yükleyen İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı bir şekilde, tek bir adamın sözüyle ve gece yarısı kararnamesiyle çekilmesine karşı sokakta ve mahkemelerde mücadelesini sürdürecektir.” Dedi.

DOĞAYA VE ÇEVREYE SAYGILIYIZ

Yılmaz, “Çağdaş Avukatlar Grubu olarak yaşamı ve doğayı savunmadan insan olunamayacağı bilinciyle, tüm canlıların eşit ve özgür şekilde hayatlarını sürdürebileceği bir dünya için verilen mücadelenin parçası olduğumuzu belirtmek istiyoruz.  İklim krizi ve küresel ısınma sorunlarının çözümünde tüm canlıların eşitliğinin korunduğu politikaların üretilmesinin bir zorunluluk olduğu inancındayız.

Çağdaş Avukatlar Grubu, İzmir Barosu Yönetiminde olduğu tüm dönemlerde   Baroların  sadece bir meslek örgütü olmadığını aynı zamanda hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını korumak ve geliştirmek görevlerinin bulunduğunu, Avukatlık Kanunu’nun 76 ve 95. maddelerinden kaynaklı sorumluluğumuzun bilinci ile insan hakları ihlallerinde, hukuk ve demokrasi mücadelesinde sözünü söylemekten bir an geri durmamıştır.

Bu yıl, dünyada eşi görülmemiş, 21.Yüzyıl’ın en görkemli bağımsızlık mücadelesinin sonrasında ilan edilen Cumhuriyetin, Cumhuriyetimizin 99. yaşını kutlayacağız. 

Kuşkusuz ki Cumhuriyet, tüm kurum ve kurallarıyla toplumumuzun en büyük değeri, en anlamlı kazanımıdır. 

Cumhuriyet, soyut bir adlandırmadan, belirsiz bir tanımdan ibaret değildir. 

Yaşadığımız çağ, kavramların içinin boşaltıldığı, kelimelerin anlamından uzaklaştığı, uzaklaştırıldığı bir çağ. Ülkemiz tarihinde zaman zaman olduğu gibi bugün de Cumhuriyet, özümsediğimiz niteliklerinden, Cumhuriyeti Cumhuriyet yapan değerlerden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Anayasa’da  demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak temellendirilen  Cumhuriyetin ilkeleri ihlal edilmekte olup sürekli bir tehdit altındadır. 

Siyasal iktidarın kendisine hedef olarak koyduğu, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, 2023 yılında gerçekleşecek genel seçimlerden çıkacak sonucun ülkemizin ve toplumumuzun yarını için büyük önem taşıdığı tartışılmaz bir gerçekliktir. 

Hukuk devletinin ayrılmaz bir parçası olan hukukun üstünlüğünü savunan, bağımsız ve tarafsız yargı düzeninin inşaası için mücadele eden, direnen Çağdaş Avukatlar Grubu olarak, Cumhuriyetin bütünlüğünü, demokrasiyi, laikliği ve hukuk devletini, kısacası Cumhuriyetimizi savunmaya, korumaya kararlı olduğumuzu bildirmek isteriz.  

İzmir Barosunun, ülkemizin ve mesleğimizin geleceği için kritik bir döneme girdiğimiz bu süreçte; korkmayacak, teslim olmayacak, biat etmeyecek, mücadelenin en önünde yer alacak, birlikte üretecek, birlikte yönetecek bir Çağdaş Avukatlar Grubu yönetimine ihtiyacı olduğunun bilinciyle; yine, yeniden adayız. 

ZEHİRLİ UÇAK GEMİSİ SAO PAULO GERİ ÇAĞRILDI

Soru cevap kısmında gündemdeki gemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Sefa Yılmaz, zehirli Aspest yüklü Nae Saul Paulo Uçak gemisini Brezilya’dan İzmir Aliağa’daki söküm tesislerine gelmesi engeleycejlerini açıklayarak, “Gayri resmi olarak öğrendik şuan tecrübesini yapıyoruz. Onu da basın toplantısıyla açıklayacağız. Brezilya Hükümetinin şu an kaçak olarak karasularında dolaşan geminin geri çağırdığını öğrendik.” Şeklinde ifadelere yer verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir